• Za obzorem
  • Lifestyle
  • Rozhovory
  • Časopis
  • Video
  • O nás
  • Kontakt

Sobota změnila můj život


04.11.2013 12:51
Tweet



Můj ještě nedávno jsem byla jednou z mnoha uspěchaných matek, které celý den stíhají jeden úkol za druhým a v hla­vě mají jedinou otázku: kdy budu mít konečně volno? Pak jsem se ale rozhodla zkusit starobylý lék na svou pře­tíženost. Tento lék se jmenuje sobota a existuje již 3200 let, od doby, kdy židé kodifikovali sedmý den týdne jako den odpočinku ve čtvrtém přikázání. Říká se, že sobota je největší dar židů lidstvu; a skutečně, jeden volný den v týdnu je pro život nečekaným obohacením.

Pokud by mi dříve někdo řekl, že exis­tuje způsob, jak se zadarmo a přes noc naučit odolávat každodennímu náporu po­vinností, zkvalitnit svůj společenský život, mít doma uklizeno, oživit své stereotypní manželství, zvýšit duchovní úroveň a zlep­šit pracovní produktivitu, považovala bych to za naprosto absurdní. I mně zprvu myš­lenka na jeden pravidelný den odpočinku přišla nereálná. Ale byla jsem ochotná to zkusit a ověřit si to. Po roce jsem zjistila, že věrnost zdánlivě tajemnému pravidlu sobotního odpočinku přináší zisk v podo­bě vzácně stráveného času. Přiznávám, že mé zachová­vání sobotního klidu není stejné jako u ortodoxních židů.

Sobotu jsme si s manželem přizpůsobili našim sklonům, povaze a času. Nicméně, od západu slunce v pá­tek do západu slunce v sobotu se naším odpočinkem symbolicky připojujeme k židům v Jeruzalé­mě: nevaříme, nenakupujeme, ne­platíme účty, neplejeme záhonky, nestříháme keře, neděláme velký úklid nebo opravy domu, a do­konce si ani nepovídáme o práci a zaměstnání. Sobotu si užívá­me tak, abychom prožili radost ze života. Dáme si dobré jídlo, prokazujeme si lásku drobnými pozornostmi, čteme si knihy nebo jdeme na procházku. Můj osobní i profesní život se výrazně zlepšily, a tak jsem se rozhodla pokračovat v dodržování soboty jako dne odpočinku.

Velmi mě překvapilo, že i tak starobylé nařízení může mít v dnešní době svůj smysl. Přikázání o sobotě bylo dáno před tisíci lety jako odpověď na nepřetržitou a namáhavou práci tehdejších lidí. Naše doba však vykazuje stejné, ne-li větší známky pracovní přetíženosti.

Mé hledání začalo v kance­láři manželského poradce. Po 22 letech pěkného manželství jsme můj muž i já uvízli na mrtvém bodě a nemohli jsme se domlu­vit, jak si naplánovat náš čas a jak reagovat na změny v našem živo­tě a v rodině. Naše děti začaly opouštět rodné hnízdo a prožívaly úžasná dobrodružství se svými novými přáteli. Chtěla jsem zažít s man­želem také něco nového. Ale měli jsme mnoho odpovědností včetně stavby firemní budovy a museli jsme pracovat přesčas, abychom vše zvládli. Začali jsme se o mno­ha věcech dohadovat. Právě roz­hodnutí nechat si pomoct od man­želského poradce bylo od nás tím nejrozumnějším krokem.

Pak jsem narazila na knížku o židovských svátcích a začala jsem číst kapitolu popisující so­botu. Jednoduchý popis v knížce na mě velmi zapůsobil. Bylo v ní napsáno, že v tento den by si měli všichni lidé odpočinout od každo­denního existenčního zápasu a tě­šit se ze života. Při našem druhém (a posled­ním) setkání s manželským po­radcem jsem manželovi navrhla, že bychom mohli zkusit mít den odpočinku – den, který by byl zce­la jiný než ostatní dny – abychom tak změnili náš zaběhlý způsob života. Ochotně s tím souhla­sil. Domluvili jsme se na tom, jak by mohly soboty probíhat, a pak jsme už jen čekali na to, jaké to bude mít výsledky.

Jiný pátek

V hrubých rysech jsme věděli, jak by měl pátek asi vypadat: při západu slunce nastává sobota a ta má být zahájena zvlášť dobrým jíd­lem; dům má být uklizen a všechna práce má být dokončena. Teprve postupně jsme přicházeli na to, jaký to má vlastně smysl. V pátek před první sobotou jsem si vzala na odpoledne volno, abych uklidila náš dům a uvařila nejen slavnostní večeři, ale i sobot­ní oběd. Manžel přišel z práce již odpoledne, uklidil venku a zaplatil účty před západem slunce. Od té doby jsme oba přijali zvyk dát v pátek vše do pořádku, a pokud zapomeneme na nějaké drobnosti, obvykle počkají až po sobotě. Jiná sobota Naši první odpočinkovou sobotu jsme si ráno trochu déle poleželi a pak jsme si vyšli na za­hradu, abychom chvíli relaxovali. Bezděčně jsem začala plít plevel. „Zastav se,“ připomněl mi manžel, „dnes odpočíváme!“

Postupně jsme si zvykali na to, že sobota je jiná. Obstarali jsme si nějaké knihy, ve kterých se píše o duchovní podstatě soboty. V jed­né z nich jsme našli myšlenku vzta­hující se k našemu zahradničení: „V sobotu by měl člověk zůstá­vat ve stavu dokonalé harmonie s přírodou a to znamená nechat plevel a trávu růst a nezasahovat do toho.“ Oba s manželem jsme vášniví zahrádkáři, ale práce na za­hradě bere čas, který bychom měli věnovat kráse přírody a prožití hlu­bokého míru, který v ní vládne. Když sluníčko v pátek večer zapadá, sundávám si své náram­kové hodinky a pro následující noc a den čas jakoby stál. Mám čas přemýšlet o tom, co má v mém ži­votě hodnotu, a věnovat se tomu. Mám čas vnímat a prožívat, že největším darem je sám život, a to nejen můj a mých blízkých. A mám čas za tento dar děkovat.

Napište nám svůj názor

  Cancel Reply


123

fans

  • Nejnovější články

    • Dobroběžka: Markova koloběžka, která pomáhá dětem v Bangladéši chodit do školy
    • Babylonská věž
    • Moje zkušenosti s médii
    • Vliv elektronických médií na dětské myšlení
    • Neobyčený život obyčejného motýla
  • Find us on Facebook




Copyright © 2013 Časopis Za obzorem