NEZLOMNÝ: Boj o život na souši i v oceánu

Americká spisovatelka a novinářka Laura Hillenbrand vydala v roce 2010 válečný životopisný román Nezlomný (v anglickém originále Unbroken), na němž úzce spolupracovala s hlavním hrdinou Louisem Zamperinim. Tornádo z Torrance, jak jej v mládí přezdívaly kalifornské noviny, prožilo divoké mládí, které vyvrcholilo až účastí na olympijských hrách. Zářnou atletickou kariéru ovšem utnula světová válka a ztroskotání letadla, v němž Zamperini sloužil. Příběh však tímto nešťastným okamžikem neskončil a čtenáři se mohou ponořit do děje plného změn a bezmoci, který provází naděje na záchranu.

Publikaci Nezlomný vydalo poprvé v českém překladu nakladatelství Jota v roce 2011 a o čtyři roky později došlo k jejímu dotisku. Autorka Laura Hillenbrand je ve svých knihách silně zaměřena na příběhy hrdinů a zároveň čtenáře vtahuje do děje i dobře zpracovaným historickým pozadím. Už spisovatelčina prvotina „Seabiscuit: americká legenda“ z roku 1999 o nevzhledném a lenivém koni, z něhož se stala dostihová legenda 30. let minulého století, slavila velký úspěch a stala se jedním z bestsellerů přelomu tisíciletí. Podobně kladně byl hodnocen také titul Nezlomný, jenž získal několik knižních ocenění v prestižních amerických anketách, včetně ceny pro nejlepší dílo z kategorie literatury faktů vyhlašované časopisem Time. Oba Hillenbrandiny příběhy byly rovněž zfilmovány. 

Biografie Louise Zamperiniho, potomka italských přistěhovalců, začíná v kalifornském Torrance. Během dospívání přidělává rodičům svými lumpárnami vrásky a Louisovo chování se zásadně promění teprve tehdy, když si zamiluje nový koníček – běhání. Talentované „Torranské tornádo“ bylo ve své nové zálibě natolik úspěšné, že se probojovalo až na olympijské hry do Berlína konané v roce 1936. Přestože v závodu na 5 kilometrů skončil devatenáctiletý Louis osmý, závěrečným kolem udělal na obecenstvo takový dojem, že si s ním potřásl rukou i Adolf Hitler. To ještě Zamperini netušil, jak tento německý politik promění svět i jeho následný život.

Po vypuknutí války došlo ke zrušení nadcházející olympiády, čímž Louis ztratil svůj vytoužený cíl. Nastoupil do továrny produkující vojenská letadla a po schválení všeobecné branné povinnosti prošel v roce 1941 výcvikem u armádního leteckého sboru a stal se bombometčíkem.

„Druhého listopadu 1942 osádka vyšplhala na palubu Super Mana a připravila se na odlet do války. Čekal je zoufalý zápas (…). Toho dne se Super Man poprvé vznesl nad Tichý oceán. Osádka mířila na základnu Hickam Field na ostrově Oahu, kde před jedenácti měsíci začala pro Ameriku válka a kde začne brzy i pro ně.“

Jednotky z Havajských ostrovů měly za úkol osvobozovat ostrovy v Tichém oceánu. Při jedné ze záchranných misí nastala na letadle, v němž sloužil Zamperini, porucha, která posádku přinutila nouzově přistát na vlnách největšího oceánu na Zemi. Vzhledem k tomu, že se na tvorbě publikace podílel sám hlavní hrdina, není nutno „tajit“, že ztroskotání přežil. Téměř padesát strastiplných a napínavých dní na hladině Pacifiku ovšem uchováme pro zájemce, kteří se chtějí s příběhem hrdinného Louise seznámit blíže. 

Soucitný čtenář doufá, že po naprostém vyhladovění Zamperiniho, jenž se po mnoho dní bezmocně pohupuje na nekonečné vodní ploše, přijde záchrana. To je však lichá představa a namísto vysvobození přichází zajetí z rukou úhlavního nepřítele – Japonců. Ponižování, týrání, hlad, série výslechů, beznaděj, to jsou jen některé momenty provázející mnohaměsíční útrapy v zajateckých táborech v říši císaře Hirohita. Největší trýzeň však Zamperinimu připravil strážce Watanabe, přezdívaný Bird (česky Pták) a ani stěhování mezi jednotlivými tábory nepřinášelo úlevu, protože Bird jakoby přelétával vždy za Louisem.

Když válka skončila a američtí zajatci se dostali do své vlasti, náš hrdina prožíval turbulentní období. Na jednu stranu se oženil se svou láskou Cynthií, na druhou se Louis potýkal s posttraumatickým stresem po prožitcích v zajateckých táborech. „Co se vrátil z války, bydlel už čtyři roky v hollywoodském bytě, utápěl se v alkoholu a užíral se myšlenkami na vraždu Birda. Cynthia se vrátila z Floridy, ale jen proto, aby zařídila rozvod. Oba setrvávali ve smutném soužití a už se neměli o čem bavit.“

V ten moment však do života mladých Zamperiniových přišel zlom. V Los Angeles začal pořádat veřejné evangelizace duchovní Billy Graham a po velikém naléhání Cynthie souhlasil s účastí na přednášce i Louis. Tím okamžikem změnil svůj život možná nejzásadněji – „už se necítil být tím bezcenným, zlomeným, opuštěným člověkem“, protože přijal do svého života Boží lásku. A jestli dokázal hlavní hrdina odpustit mučiteli Birdovi? To čtenáři zjistí v závěrečných kapitolách knihy Nezlomný.

Životní běh Louise Zamperiniho byl protkán jen těžko představitelnými a nečekanými změnami, které známe spíše ze smyšlených akčních bijáků. Vypořádávání se s beznadějnými situacemi však během žití postihne spousty lidí, proto je příběh „Torranského tornáda“ tak zajímavý, vzrušující a čtenář je často pohnut soucitem k mnoha postavám vyprávění. Přestože publikace popisuje zejména Louisovo mládí, autorka Laura Hillenbrand na díle pracovala s hlavním hrdinou až v závěru jeho života, a tak kniha osloví široké spektrum čtenářů, kteří touží prožít tento dobrodružný příběh plný napětí spolu s ním. Text může být obohacující rovněž pro zájemce o historii a události spojené s vrcholným sportem i běžným životem armádního letce z tichomořské flotily.

Příběh je zaznamenán na 436 stranách a doplňují jej fotografie či dobové obrázky, které z velké části poskytl sám Zamperini. Autorka vyprávění formuluje téměř výhradně v minulém čase a text výjimečně doplňuje i citacemi a vyjádřeními politiků či jiných osobností. Tím je však dílo mnohem lépe historicky ukotveno a čtenář se dobře zorientuje v zasazení příběhu do celkové scény 20. století.

Mgr. Filip Muroň
Vystudoval Mediální studia na Univerzitě Karlově v Praze a oboru se rovněž z pozice píšícího novináře nepravidelně věnuje. Mezi jeho velké záliby patří poznávání cizích kultur, dobrodružné výpravy, pobyt v přírodě, sportování a jako ochotník se občas ukáže také na jevišti divadla.