Za obzorem (11)

/data/data/zo2023/hrachovcova-01.jpg

Michaela Hrachovcová: Z VOZÍKU VIDÍTE SVĚT JINAK, nově

Michaela Hrachovcová je redaktorka, autorka dětských knih, zástupkyně ředitelky králodvorské hudební školy a maminka čtyř dětí. Těšilo ji chodit po horách a aktivně sportovat. Před pár lety absolvovala náročný trek v Himaláji a často se po práci projížděla na kole nebo bruslích kolem Berounky. Při nehodě na skútru, která se stala na podzim 2020, si poranila na dvou místech páteř, což ji upoutalo na invalidní vozík. Vypráví o tom:  

/data/data/zo2023/mahrik-01.jpg

ZMĚNA nebo BEZMOCNOST nebo 3U

Kdo by neznal internetové knihkupectví Panta rhei? Za tímto poněkud exoticky znějícím názvem se skrývá aforismus Hérakleita z Efezu (540–480 př. Kr.), do kterého tento filozof starořeckého světa vložil celou svoji filozofii změny. Co tím myslel?

/data/data/zo2023/kabrt-01.jpg

ZUBAŘINA je jako ZÁZRAK

Čerstvě dvaatřicetiletý zubní lékař DANIEL KÁBRT otevřel před necelými třemi roky zubní kliniku na náměstí v Litoměřicích. Zaměstnává 27 lidí v osmi ordinacích, z toho dvanáct lékařů a dvě dentální hygienistky. Součástí kliniky je i stomatologická laboratoř a nově se připravuje chirurgický sál na složitější výkony či ošetření v celkové anestezii. Daniel Kábrt pochází z vesničky Libavské Údolí na Sokolovsku, kde vyrůstal s rodiči a bratrem Martinem. Má přítelkyni Adrianu z Považské Bystrice.

/data/data/zo2023/stebel-01.jpeg

Neštěstí NA KOLEJÍCH a život NARUBY

Když se v kalendáři ukázalo datum 17. října 2021, nic nenasvědčovalo tomu, že pro manžele Davida a Pavlu Steblovy a jejich čtyři děti to bude nějak zásadní den. Nejmladší dva synové – Dandy a Pavlík – se účastnili zábavného klučičího odpoledne u kamarádů v Ropici na Třinecku, nedaleko jejich bydliště, starší děti – Nikol a Honza – pak poobědvali s rodiči u jejich babičky. Rodinný program narušoval nezvykle snad jen odpolední pohřeb, na nějž se po nedělním obědě David s Pavlou vydali. Vzápětí však do života rodiny Steblových přišla chvíle, která je poznamenala už napořád.

/data/data/zo2023/koprivova-01.jpg

OD SVATÝCH KNIH KE sci-fi. I takový je šabat první české rabínky.

„Na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy (HTF UK) koluje vtípek, v němž se říká: ‚Kdo na fakultu přichází s vírou, odchází bez ní a kdo přichází bez víry, nalezne ji,‘“ vzpomíná KAMILA KOPŘIVOVÁ, která na sociálních sítích vystupuje jako Rabínka v zácviku. Přestože se narodila do ateistické rodiny, na náboženství a filozofii ji vždy něco lákalo.

/data/data/zo2023/klimes-01.jpg

Odpuštění po rozvodu

Nejdéle se vlečou rozvodové války u nezralých rozvodů, které vznikly z banálních důvodů. Dále nejhorší rozvody nemají obyčejní lidé, ale paradoxně ti úspěšní, a to zejména top manažerky. Důvodů je řada, ale jedním z hlavních komplikací je jejich silná vůle a neschopnost odepsat ztrátu, odpustit sobě i druhým.

/data/data/zo2023/kinkor-01.jpg

BEZMOC v toxickém vztahu S NARCISTOU

Každý vztah se může stát toxickým, když jeden nebo oba aktéři vztahu začnou z jakéhokoliv důvodu překračovat hranice toho druhého. Nezáleží na tom, zda je to vztah partnerský, přátelský či pracovní. Tento princip platí pro všechny druhy vztahů.

/data/data/zo2023/bleil-01.jpg

Pozor na tu MEZERU

„Při vystupování si prosím dejte pozor na mezeru mezi vlakovou soupravou a okrajem nástupiště!“ Dobře si pamatuji na toto oznámení v berlínském metru. V létě roku 1983 jsem se právě přestěhoval jako čerstvě ženatý a nově nastupující pastor mládeže z Darmstadtu do Berlína. Při cestování metrem mě stále provázelo důležité upozornění na onu mezeru při nastupování v některých stanicích metra, kde vzdálenost mezi vlakem a nástupištěm mohla být o něco větší.

/data/data/zo2023/sance-01.jpg

36 let ve vězení jako druhá šance

Druhého května roku 1990 zrušilo Federální shromáždění tehdejší České a Slovenské Federativní Republiky trest smrti. Toto rozhodnutí zachránilo život dnes dvaašedesátiletému Zdeňku Navrátilovi, který byl v roce 1988 odsouzen za brutální dvojnásobnou vraždu a pokus vraždy k trestu smrti. Trest mu byl podle nové legislativy změněn na doživotí a ve vězení je už 36 let.

/data/data/zo2023/tk-01.jpg

SPOLEČNOST NEZNÁMÁ v privátním rauši

„Nástrojem utváření sebe sama se stala soukromá spotřeba,“ píše o současném Česku ve své knize Neznámá společnost brněnský sociolog Pavel Pospěch, docent na tamější Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Podle něho „v takové společnosti spotřebního soukromničení se jen těžko prosazuje společenské východisko jako to, co v důležitých kritických chvílích upozadí soukromý zájem. Je jedno, zda jde o očkování jako jedinou možnou a relativně rychlou ochranu celé společnosti před novým virem nebo o ohleduplnost vůči klimatu a životnímu prostředí na planetě vůbec či o jiný spor.“

/data/data/zo2023/detox-01.jpg

Potřebujete DIGITÁLNÍ DETOX?

Musím se přiznat. Jsem závislá. Ano, čtete správně. Dovolte mi to vysvětlit. Nekouřím, neberu drogy ani nepiji alkohol. Neužívám ani opiáty, ani léky proti bolesti. Nejsem závislá na žádné látce, kterou bych požívala. Moje závislost je na malé podlouhlé krabičce z kovu, skla a plastu o rozměrech 8 × 15 centimetrů, která jako by dominovala mému životu.

/data/data/zo2023/nezlomny-01.jpg

NEZLOMNÝ: Boj o život na souši i v oceánu

Americká spisovatelka a novinářka Laura Hillenbrand vydala v roce 2010 válečný životopisný román Nezlomný (v anglickém originále Unbroken), na němž úzce spolupracovala s hlavním hrdinou Louisem Zamperinim. Tornádo z Torrance, jak jej v mládí přezdívaly kalifornské noviny, prožilo divoké mládí, které vyvrcholilo až účastí na olympijských hrách. Zářnou atletickou kariéru ovšem utnula světová válka a ztroskotání letadla, v němž Zamperini sloužil. Příběh však tímto nešťastným okamžikem neskončil a čtenáři se mohou ponořit do děje plného změn a bezmoci, který provází naděje na záchranu.