Za obzorem (10)

/data/zo2022/pripad01.jpg

Případ NEJISTOY A NEJEDNOZNAČNOSTI

Byla jsem trochu nervózní. Studovala jsem druhý semestr obecné chemie a pocit, že nejednám správně, ve mně vyvolával nervozitu. V dospívání jsem psala texty o umění a hrála vážnou hudbu. Hudbu jsem také vystudovala na univerzitě a své studium zakončila bakalářským titulem (přitom jsem se šikovně vyhýbala všem „seriózním" vědám).

/data/zo2022/luther01.jpg

TADY STOJÍM... NEBO UŽ NE? V ČEM SPOČÍVÁ PROBLÉM náboženství

Lutherova jistota byla důsledkem jeho vnitř­ního přesvědčení založeného na vlastních zkušenostech s Bohem a na tom, co obje­vil v Bibli. Svět si často tento pozoruhodný příběh z minulosti připomíná. Slábne totiž optimismus ohledně budoucnosti křesťan­ských církví. Co se ve společnosti stalo, že tolik lidí ztrácí přesvědčení předchozích generací?

/data/zo2022/meta01.jpg

META MODERNA aneb znovu ZAHLÉDNOUT BUDOUCNOST

Jak vlastně přemýšlí generace zvaná „Y“ nebo „mileniálská“, která nyní jako většinová v produktivním věku přebírá rozhodující odpovědnost v naší společnosti? A má toto nové pokolení vůbec nějaké převažující společmyšlenkové zaměření?

/data/zo2022/k-zemi01.jpg

K ZEMI HLEĎ

V roce 2021 Netflix svým divákům nadělil vánoční dárek v podobě satirické tragikomedie „K zemi hleď“ (v originále „Don’t look up“). Film se téměř okamžitě stal senzací a nejsledovanějším titulem Netflixu během vánočních svátků. Snímek získal čtyři nominace na Zlatý glóbus a šest nominací na Critics’ Choice Award.

/data/zo2022/adra01.jpg

POMÁHAT MŮŽE skutečně KAŽDÝ

Ing. Petr Máška vystudoval VŠCHT Praha. Od  oku 2002 spolupracuje s humanitární organizací ADRA ČR. Stál u zrodu pobočky ADRA, o.p.s., v České Lípě (2009), ve které je nyní koordinátorem Dobrovolnického centra na Českolipsku. Od roku 2020 je členem pilotního týmu projektu Regionálního dobrovolnického centra Libereckého kraje.

/data/zo2022/kernovi01.jpg

NÁDHERNÝ šok MÉHO ŽIVOTA

V roce 2021 vyšla ve vydavatelství Advent-Orion útlá knížečka s názvem Nádherný šok. Její autorkou je Katarína Kernová , která v ní popisuje své nevšední životní osudy. Přinášíme vám rozhovor s autorkou.

/data/zo2022/smysl01.jpg

SMYSL života

,„Cítím všechno, co se mi kdy stalo, a pamatuji si to, ale všechno je to zbytečné." Osip Mandelštam

„Byli jsme Beatles, což bylo úžasné... ale myslím, že obecně převládal pocit: No, je skvělé být slavný, je skvělé být bohatý - ale počkejte, k čemu to všechno je?" — Paul McCartney

/data/zo2022/haj01.jpg

Věřím, že to VŠECHNO DOBŘE DOPADNE

Jordan Haj je český hudebník, režisér, scénárista a herec. Je frontmanem kapely Peter Pan Complex a spolu s ní se věnuje alternativnímu rocku. Též se představil jako hudební skladatel, když pro snímek Jiřího Mádla Pojedeme k moři složil hudební složku. Je režisérem a scénáristou mnoha hudebních klipů. českou matku a palestinského otce. Jeho partnerkou je novinářka a zpěvačka Emma Smetana, mají spolu dvě dcery.

V roce 2022 vydali nové album „By Now“. Rozhovor vedeme, zatímco Jordan krouží kočárkem a snaží se uspat svou dceru.

/data/zo2022/chan01.jpeg

Jako HASIČ mám V BOHU svou JISTOTU

Hasičským povoláním si plní dětský sen a nachází v něm také smysl života – službu druhým. Přestože čtyřiadvacetiletý Vítězslav Chán ml. vystudoval konzervatoř na jihu Čech, už čtvrtým rokem je členem Hasičského záchranného sboru ČR. Během svých směn se pravidelně dostává do nejistých a nebezpečných situací, když bojuje nejen s požáry, ale mnohdy i s nástrahami, na něž se nelze připravit. Pevnou půdu pod nohy mu pak vrací nejen milovaná hudba, ale také rodina a vztah s Bohem.

/data/zo2022/pinknerova.jpg

Jak TO POZNAT ?

„Co tady u všech všudy dělám?“ ptala jsem se sama sebe v malé, holé, žlutě vymalované místnosti plné tmavočerveně čalouněných kancelářských židlí. Spolu se mnou se tu ve výhni červencového slunka peklo dalších patnáct žen. Účastnila jsem se týdenního semináře na téma, které mi bylo zcela vzdálené. Seděla jsem mezi lidmi, které jsem nikdy dřív v životě neviděla, s nimiž jsem neměla zhola nic společného. Absolvovat tento seminář bylo zaměstnavatelovou podmínkou pro vstup do nového zaměstnání.

/data/zo2022/bauer-01.jpg

ŽÍT DŮSTOJNĚ A S RADOSTÍ

PhDr. Jiří Bauer, Ph.D., se narodil v rodině faráře Církve československé husitské v Sokolově, studoval na střední škole Chovatel cizokrajných zvířat v Praze, v té době se stal členem Církve adventistů sedmého dne. Po revoluci vystudoval psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2000 působí jako klinický psycholog a psychoterapeut v Karlových Varech a v Sokolově. V roce 1995 s přáteli založil Společnost Pohlazení, která se snaží zmírnit těžký úděl dětí z dětských domovů, které rodiče opustili. V současnosti se také snaží pomáhat dětem a mládeži ze sociálně slabých rodin. Jeho celoživotním mottem je: „Život, ve kterém není občas všechno v sázce, nemá cenu.“ (Luise Rinserová)

/data/zo2022/na-hranicich01.jpg

NA HRANICÍCH o lidech BEZ HRANIC

Je 5. března 2022 a stojíme na slovensko-ukrajinské hranici ve Vyšném Nemeckém, v malém stanovém městečku, které píše svoji zatím jen týdenní historii. Přišli jsme k ADRA busu, okolo kterého stojí více lidí. Skoro nikoho neznám. Zelené vesty ADRA se míchají s oranžovými vestami ostatních humanitárních organizací a všechny se ztrácejí v davu přicházejících a odcházejících lidí. Prošel jsem přes tábor a snažil jsem se pochopit systém, jakým tento organizovaný chaos funguje a co se to tu vlastně děje.

/data/zo2022/avetik-01.jpg

Avetik Darbinian NEJISTOTA je nyní SOUČÁSTÍ mého ŽIVOTA

Jmenuje se Avetik Darbinian a je mu 35 let. S manželkou Irinou má čtyři děti – dva syny (6 a 4 roky) a dvouletou dceru. V září se jim narodil třetí syn David. Pochází z Ukrajiny a v Čechách nikdy žít nechtěl. Jako u mnoha dalších lidí do jeho života náhle vstoupila válka na Ukrajině. Nejistota ohledně budoucnosti se stala součástí jeho života.