Za obzorem (9)

/data/zo2021/pexels-kat-jayne-551590.jpg

Ale co s tím mají společného děti?

Clifford Goldstein je populární spisovatel a redaktor, autor 21 knih. Většinou se zabývá tématy z křesťanského prostředí a vyhledává i složitá biblická témata, která se snaží srozumitelně zpřístupnit svým čtenářům (v češtině vyšla jeho kniha Pokřtěná evoluce). Problém utrpení, a to především utrpení dětí, rozhodně mezi takováto těžká témata patří.

/data/zo2021/cb003.jpg

Otevřenost je nutná

Čestmír Suška

Jeho nepřehlédnutelné monumenty vzbuzují úžas v tuzemských i zámořských galeriích a exteriérech, v minulosti například v Museum of Art v americkém Birminghamu, O. K. Harris Gallery v New Yorku, v Praze v Národní galerii, Centru současného umění DOX, ulicích Karlína, Botanické zahradě v Praze Tróji, před halou O2 Universum, v areálu ostravské Karoliny, brněnské přehrady atd. V současnosti můžeme jeho díla nalézt v Novém Městě na Moravě, v parku Ladronka a na pražském Výstavišti, před barokní sýpkou na Lemberku a u řeky Sázavy v Bistru Ledce. Samozřejmě v hale a na plochách tvůrčího uměleckého studia Bubec v Řeporyjích, které založil a provozuje s manželkou Arjanou a svými sochařskými žáky. Z prvního manželství má dceru Kateřinu, se současnou ženou vychovali syny Petra, Daniela a Ondřeje.

/data/zo2021/formanek02.jpg

Žiji obyčejný život a jsem za to vděčný

"Člověk může na mnoho věcí nadávat a vždy si určitě najde něco, s čím může být nespokojený. Ale může také najít věci, za které může poděkovat a být vděčný. Sedím často na balkoně a říkám si, za co všechno můžu být vděčný. A cítím se u toho královsky, jako absolutně svobodný člověk…", říká český prozaik, reportér, redaktor a cestovatel, Josef Formánek

/data/zo2021/the-social-dilemma-1.png

Sociální dilema – KDE SE STALA CHYBA?

„Pokud za produkt neplatíte, produktem jste vy,“ říká do kamery Tristan Harris, bývalý vývojář nadnárodní internetové společnosti Google v celovečerním dokumentárním filmu o odvrácené tváři tak zvaných sociálních sítí – Sociální dilema.

/data/zo2021/turcan-solo.jpg

Slovo o svobodě slova

Svoboda není jen prázdný pojem. Má svůj obsah i kontext. Co tento pojem znamená z pohledu právníka? Jak se na svobodu dívá ten, kdo denně o svobodě (a nesvobodě) druhých přemýšlí? Kdy je třeba svobodu chránit, a kdy je třeba ji naopak omezit? Právě nad tím se zamýšlí právník, pedagog a teolog Martin Turčan.

/data/zo2021/blaha07.jpg

Bojovník za náboženskou svobodu

Miloslav Bláha je kazatelem Církve adventistů sedmého dne. Sobota je pro něj dnem bohoslužby, dnem určeným pro setkání s Bohem. Podle Bible tento den není určen k běžné práci. V roce 1953 dostal povolávací rozkaz na vojnu k Pomocným technickým praporům (PTP). Když měl fárat v sobotu, odmítl. Velitel na něj podal trestní oznámení za neuposlechnutí rozkazu. Vojenský soud ho poslal na rok do vězení. Později v jiném procesu dostal ještě šest let a ztrátu občanských práv. Ocitl se v uranovém lágru Eliáš, kde přežil 3‚5 roku.

/data/zo2021/januska01.jpg

Co máme tak rádi na pravidlech? POCIT BEZPEČÍ

Jakub Januška je doktorandem v oboru klinická psychologie na Filozofické fakultě a v Centru výzkumu psychických poruch Univerzity Komenského v Bratislavě. Zaměřuje se na výzkum duševního zdraví a sociálního fungování. Kromě toho učí psychologii na střední škole LEAF Academy v Bratislavě a je studentem Adventistického teologického institutu. Právě jeho jsme se zeptali na psychologické aspekty svobody a jejího prožívání.

/data/zo2021/sojourner-truth-1870-cropped-restored.jpg

Sojourner Truth –příběh bojovnice

Její jméno bylo Sojourner Truth. Její příběh je fascinující. Byla celoživotní bojovnicí proti zlu a bezpráví. Mimořádná žena, která prožila neuvěřitelný život, ve kterém nesla světu zprávu o svobodě, lásce a pokoji. To je poselství, kterému čas neubral na věrohodnosti.

/data/zo2021/freepik-young-woman-holding-her-head-as-she-has-headache-got-thrilled.jpg

Generace MAYBE

Mladým dospělým často připadá zatěžko se do něčeho zapojit. Rosithu Wurmovou to zneklidňuje. I ona sama je tak trochu maybe...

Fotograf

Nesmíme to vzdát…

Lenka Klicperová

je novínářkou a fotografkou. Začínala jako zpravodajka a v letech 2004 až 2018 byla  šéfredaktorkou časopisu Lidé a Země. Pracovala v řadě afrických  zemí od Angoly přes Namibii,  Nigérii, Tanzanii, Keňu, Etiopii,  Mali, Burkinu Faso a Čad po Niger či Demokratickou republiku Kongo.  Je také autorkou mnoha knih.  Spolupracuje s mnoha českými  médii, zejména s časopisem Reflex, Echo a pořadem Reportéři ČT. Věnuje se také přednáškové  činnosti na Univerzitě Hradec Králové. V roce 2020 byla zařazena  do prestižní databáze Women  Photograph, zahrnující nejlepší  fotografky z celého světa.