Za obzorem (6)

/data/zo2017/istock-586942490.jpg

Ředitel ADRA v Keni: „Evropané, neztrácejte solidaritu a soucit.“

Manželství slováka Marcela Kaby a jeho české ženy Daniely bylo od začátku orientováno na službu a pomoc druhým. Po působení na pozici ředitele ADRA na Slovensku se Marcel v roce 2014 rozhodl přijmout místo ředitele ADRA v Keni. Do Nairobi se přestěhovali se svou rodinou. Zajímala nás nejen jeho práce v této východoafrické zemi, ale i to, jak vypadá život v Keni z pohledu jeho manželky a dětí.

/data/zo2017/kniha.jpg

Romeo a Julie? „Vyšinutí teenageři, kteří si berou život“

Současný švýcarský filozof Alain de Botton je českému a slovenskému čtenáři znám svým bestsellerem Lekce z lásky, kterým senzačně debutoval jako pětadvacetiletý v roce 1994, a několika esejistickými svazky jako Architektura štěstí, Útěcha z filozofie, Umění cestovat nebo Náboženství pro ateisty. Ve svém novém románu Lásky běh (Der Lauf der Liebe) se tematicky vrací ke svým literárním kořenům, ale zcela jinak. Namísto krátké, prchavé romance jako v Lekcích lásky, překvapuje čtenáře a recenzenty fascinujícím příběhem manželů, kteří jsou spolu třináct let a vychovávají dvě společné děti.

/data/zo2017/rembrandt-marnotratny-syn-v-hostinci.jpg

Rembrandt jako marnotratný syn

V drážďanském muzeu visí Rembrandtův obraz nazvaný Marnotratný syn v hostinci. Na této malbě je vyobrazen Rembrandt, jak si báječně užívá. Malby mu vynášely velké množství peněz a dařilo se mu opravdu dobře. Potom se ale jeho život obrátil o sto osmdesát stupňů.

/data/zo2017/istock-856617898.jpg

Pramen, nebo skladiště?

Po pár týdnech jsem se opět rozhodl, že si udělám čas a vytvořím si nový playlist. Připojil jsem svůj malý MP3 přehrávač k počítači a začal pracovat na svém novém hudebním albu.

/data/zo2017/istock-599138992.jpg

Kůň a evoluce?

Napadlo vás někdy při pohledu na všechnu tu krásu a důmyslnost zvířat, ptáků nebo ryb, zda tak dokonalá stvoření mohla skutečně vzniknout prostřednictvím evoluce? Mohly pouhé neřízené procesy a čas vytvořit všechnu tu nádheru okolo?

/data/zo2017/sklo.jpg

Také si připíjíte „na zdraví“?

Možná věříte tomu, že mírné pití je dobré pro vaše zdraví. Jenže ve skutečnosti neexistuje bezpečná úroveň spotřeby alkoholu, u které máte jistotu, že nepovede k nárůstu rakoviny prsu u žen a rakoviny tlustého střeva u mužů. Pokud je alkohol součástí vašeho životního stylu, pak vězte, že život bez něj může být mnohem lepší.

/data/zo2017/istock-92049406-kopie.jpg

Pohyb pohledem psychologa

Fyzická aktivita pomáhá odpoutat mysl od stresorů a slouží jako kvalitní odpočinek. Pohyb spouští produkci chemických látek v mozku, jež způsobují pocit uvolněnosti a rovnováhy.

/data/zo2017/istock-000048330194-large-kopie.jpg

Má být láska sobecká?

Jistý pár sledoval populární televizní talk show. Moderátorka živě řečnila o definici lásky a pak prohlásila: „Cokoli láska rozhodne, musí být správně.“ Pokračovala: „Jestliže milujete, nemusíte se za nic omlouvat.“ Pak vyjádřila názor, že volná láska je vždy oprávněná a že manželství není povinné. Show uzavřela slovy: „Nejprve musím milovat sama sebe, abych mohla milovat ostatní. Láska má být sobecká.“ Obrazovka potemněla a nadešel čas pro večerní zpravodajství. Bylo plné zpráv o dálničních nehodách, vraždách, stávkách, politickém zákulisí a válkách.

/data/zo2017/istock-614449642.jpg

Když nevycházíte s příbuzenstvem

„Popište co nejstručněji někoho z vašich příbuzných, kdo vám jde na nervy.“ Tuhle prosbu jsem předložil asi půl tuctu přátel, se kterými jsem seděl u společného oběda. S překvapením se na mě podívali: Co je to za otázku? Ale pak začali vyprávět.

/data/zo2017/istock-528563250.jpg

Volba

Usrkávám horkou kávu. Je ticho, jaké patří k časnému ránu. Svět je ještě ponořen do spánku, protože den teprve přichází. Nastane až za několik okamžiků. Ohlásí se vycházejícím sluncem. Ticho svítání nahradí hluk dne. Klid osamělosti vytlačí dusot lidských kroků. Do útočiště časného rána vtrhnou rozhodnutí, která bude nutné učinit, a termíny, jež bude potřebné dodržet. Pro příštích dvanáct hodin budu vystaven denním povinnostem. A tak zrovna nyní je ta správná chvíle, abych si položil některá předsevzetí.

/data/zo2017/night-2938792.jpg

Lze si představit Boha?

Přidávám plyn a řítím se po klikaté silnici vedoucí mezi stromy. Tu mě překvapuje levotočivá zatáčka. Tak ostrou jsem ji nečekal. Brzdím...pozdě...náraz do stromu…rána...konec... Sundávám si kuklu s brýlemi, jsem trochu rozrušený, ale jinak v pořádku... Byla to jen hra. Virtuální... Všechno vidíte a prožíváte jako ve skutečnosti, ale je to jen úžasná počítačová iluze.

/data/zo2017/istock-000012497323medium.jpg

Proč na Ježíši záleží

Nedávno jsem objevil knihu Christophera Hitchense s překvapujícím názvem Bůh není veliký. Kniha odráží pohled stále většího počtu lidí. Tvrdí se v ní, že náboženství je zhoubnou iluzí a představy o Bohu jsou destruktivní. S pokrokem v psychologii a společenských vědách chápeme hodně z lidského chování, což jsme dříve neznali. Někteří považují pojem hříchu za zastaralý, dokonce nebezpečný koncept. Mnozí se diví, že v takovém světě na Ježíši stále záleží. Ať už si myslíte o křesťanech cokoli, svět bez Ježíše by se vám asi nelíbil. Jeho život a učení způsobily revoluci v tom, jak myslíme. O jaké myšlenky šlo?

/data/zo2017/51-kiska-cesta-do-palaca-mah-7201.jpg

Andrej Kiska: Všichni si musíme vybrat

„Všichni si musíme vybrat, kde stojíme a kde postavíme hranice. Jestli prokážeme schopnost pomáhat sobě i světu být lepšími, anebo se staneme problémem i sami pro sebe,“ říká čtyřiapadesátiletý inženýr mikroelektroniky, filantrop a prezident Slovenské republiky Andrej Kiska. Sám se snaží o aktivní prosazování dobra a ohleduplnosti mezi lidmi. A spoléhá při tom na Boží vedení a sílu.