Pramen, nebo skladiště?

Po pár týdnech jsem se opět rozhodl, že si udělám čas a vytvořím si nový playlist. Připojil jsem svůj malý MP3 přehrávač k počítači a začal pracovat na svém novém hudebním albu.

Zvykl jsem si poslouchat při běhání speciální výběr duchovních písní, které mě oslovují. Tím využívám sport k tomu, abych byl posílen i duchovně. Že nastal čas pro nový seznam písní, jsem poznal podle toho, že mě písně, které jsem poslouchal, začaly nudit. Musím přiznat, že i duchovní věci mě mohou někdy nudit. Ale není to zas tak špatné zjištění, protože nuda je upozorněním na to, že je třeba jít dál. Je prostě čas na něco nového, aby se moje srdce nestalo skladištěm zbožných frází. A zatímco jsem si chystal ve svém přehrávači nový výběr písní, přišla mi na mysl slova z biblické knihy Přísloví 4,23: „Víc než co jiného střez své srdce, vždyť z něj vycházejí prameny života“ (Český studijní překlad). Najednou mi došlo, jak velký úkol to je! Ve svém životě se starám o mnoho věcí a většinou také poznám, kdy je čas to či ono udělat. Ale pokud jde o mé srdce, mívám často zpoždění. Kolikrát užívám stále „staré seznamy“, které ani nechci slyšet (a dokonce ani lidé kolem mě). Někdy velmi přesně poznám, že nastal čas pro něco nového nebo že bych se měl odvážit udělat „nový krok“. Ale jakkoli jsou staré seznamy k ničemu, už jsem na ně zvyklý. Jenže ne všechno, co znám a co je mi blízké, mě motivuje k růstu nebo pokroku.

Díky uvedeném biblickému verši jsem si uvědomil, že i mé srdce potřebuje pozornost a péči. Zeptal jsem se sám sebe: Jak vlastně vypadal v posledních několika týdnech seznam v mém srdci? Jaké písně mi v něm zněly? Byly to nářky? Žalozpěvy? Písně radosti? Co jsem do sebe vpustil za myšlenky a jak si je v hlavě uskládal? A co ve mně zní právě teď? Hněv? Závist? Strach? Urážky? Bylo by pěkné, kdybych leccos v mém srdci mohl tak jednoduše přestavět jako písně v playlistu. Ale já vím, že pro Boha to není nemožné. Kdybych s ním prošel své seznamy a alba, pak by mohl některé věci ihned vymazat, mnohé písně přejmenovat nebo přepsat. Jsem si jistý, že Bůh to dokáže. Chci ho požádat, aby se mnou prošel seznamy mého srdce, aby bylo pramenem k životu, a ne skladištěm starých křivd a frází.

Moor Jovanovski pracuje jako pastor a zakladatel sborů ve Frankfurtu a Wiesbadenu.