Za obzorem (8)

/data/zo2020/3728-pixabay.jpg

Zeptali jsme se

Jedna lidová moudrost říká, že problémy nechodí po horách, ale po lidech. Co o nás vědí lidé, které potkáváme? Co víme my o nich? Čím v životě prošli? Co prožívají? Zeptali jsme se několika z nich.

/data/zo2020/pexels-lukas-590022.jpg

Jak lidé prožívají krize

Během svého života jsme vystaveni mnohým krizím v různých oblastech života. Když mluvíme o „krizi“, většině z nás se vybaví negativní vzpomínky, těžká životní období, zoufalství a bolest. Může se pro nás krize stát i pozitivní zkušeností? Zajímalo nás, jaké těžké situace lidé prožili, jakým způsobem je dokázali překonat a zda s odstupem času vnímají, že je tato zkušenost něčím obohatila.

/data/zo2020/vodackova01.jpg

Jak účinně pomáhat lidem v krizi

Rozhovor s PhDr. Danielou Vodáčou. Vystudovala český jazyk a psychologii na Filozofické fakultě UK v Praze, později pracovala na Lince důvěry pro mládež jako krizový pracovník a psycholog. Působila také jako klinický psycholog ve Středisku komplexní terapie v Liberci. Pracuje jako vedoucí v organizaci RIAPS; učí (např. Úvod do supervize, Komunikace s klientem apod.) na Katedře sociální práce UK FF v Praze a je odbornou garantkou různých podob výcviku v krizové intervenci.

/data/zo2020/mansurjan-foto-z-koncertu.jpg

Hudba věnovaná obětem arménské genocidy

24. duben 1915 je považován za začátek arménské genocidy z let 1915-1917. Jedná se o první genocidu 20. století, což před několika lety oficiálně uznala i Česká republika. Napětí mezi Turky a Armény vyvrcholilo během první světové války, kdy vládnoucí osmanská strana Výbor jednoty a pokroku nařídila odsun arménského obyvatelstva. Následovalo zatýkání, vraždění a pochody smrti. Celkový počet obětí se odhaduje na 1‚5 milionu.

/data/zo2020/stroj.jpg

Úvahy nad pizzou

Vyrůstal jsem ve floridské Miami Beach v sekulární židovské rodině. Jako mladý jsem hodně cestoval. Když jsem byl na střední škole, našetřil jsem si peníze a vydal se na cestu po Evropě a severní Africe.

/data/zo2020/lina-trochez-ktpkyus3qjs-unsplash.jpg

Budoucnost je spojená s nadějí

Jak můžeme zabránit tomu, aby nás v dnešní nejisté době nepohltil všudypřítomný strach a obavy z budoucnosti? Co nás může zachránit před paralyzující hrůzou a beznadějí? Nebo ještě správněji: KDO nás může před strachem ochránit?

/data/zo2020/kralova03.jpg

Naděje ve ztrátě?

Život očima bioložky RNDr. Jarmily Králové, CSc.
Moto: „Život je vzácný dar. Když ho přijmeme se vším všudy, s tím dobrým i špatným, uleví se nám.“

/data/zo2020/white-2563976-pixabay.jpg

Takový „normální“ domov?

V poslední době často přemýšlím nad naším domovem. Dříve jsem to vnímal jako úplně normální. Bydlíme s rodinou v jednom úzkém řadovém domě na kraji lesa, docela obyčejnou zahradou, na zcela běžném místě. Vcelku nic mimořádného – mysleli jsme si…

/data/zo2020/bielik-adra02.jpg

Ztratil jsem poslední iluze o globální vesnici

ADRA Slovensko je humanitární a rozvojová organizace, která působí v nízkopříjmových zemích i na Slovensku. Je součástí mezinárodní organizace ADRA (Adventist Development and Relief Agency). Je také členem slovenské platformy rozvojových organizací Ambrela a v roce 2018 oslavila 25 let své činnosti.

Rozhovor se Stanislavem Bielikem, ředitelem humanitární organizace ADRA Slovensko

/data/zo2020/photo-of-woman-teaching-his-son-4145354-pexels.jpg

Jak chránit děti v online světě

Audrey Campbellová je vedoucí mediálního centra na škole Rogers Adventist School v College Place ve státě Washington. Má na starosti školní knihovnu a počítačovou učebnu, kde se snaží svým studentům poskytovat pozitivní zkušenosti s internetem. Poté, co absolvovala workshop ohledně internetové bezpečnosti, její odhodlání chránit děti na celosvětové síti ještě zesílilo. Zde vám přinášíme některé její rady, jak chránit vaše vlastní nebo jiné děti v online světě.

/data/zo2020/jitrenka08-cupka2.jpg

Svět není černobílý

MUDr. Jozef Čupka, MPH, působí jako všeobecný praktický lékař. Věnuje se také myoskeletální a fyzikální medicíně, preventivní onkologii, prevenci stárnutí a medicíně životního stylu. Zaměřuje se také na poradenství v oblasti odvykání kouření a snižování nadváhy a obezity. Mohli jste se s ním také několikrát setkat v pořadu České televize Sama doma.

/data/zo2020/airplane-wing-towards-clouds-731217-pexels.jpg

Když modlitba nestačí...

Ken Haynes může vyprávět velmi zajímavý příběh. Před patnácti lety utrpěl vážné zranění, když se pokoušel při policejním zásahu zadržet podezřelého drogového dealera. V té době byl členem policejního sboru v jižní Kalifornii. Měl poraněnou pravou ruku, rameno, krk a zátylek. Od té doby trpěl vážnými migrénami, které se každý rok zhoršovaly. Ken vzpomíná:

/data/zo2020/ondrusek01.jpg

Srdcař na druhou

Pětatřicetiletý kardiochirurg prestižního Národního ústavu srdečních a cévních chorob v Bratislavě, Matej Ondrušek, je také nadšeným běžcem, hokejistou, jezdí na kolečkových bruslích, rád se potápí a miluje hory, hlavně Vysoké Tatry, do kterých odchází na několikadenní túry. Kromě medicíny vystudoval i bohosloví. „Nejvíc mě fascinuje lidské srdce – jeho úžasná fyziologie, podivuhodné vlastnosti a nesmírná vytrvalost,“ usmívá se lékař přední slovenské kliniky kardiochirurgie.