Jak chránit děti v online světě

Audrey Campbellová je vedoucí mediálního centra na škole Rogers Adventist School v College Place ve státě Washington. Má na starosti školní knihovnu a počítačovou učebnu, kde se snaží svým studentům poskytovat pozitivní zkušenosti s internetem. Poté, co absolvovala workshop ohledně internetové bezpečnosti, její odhodlání chránit děti na celosvětové síti ještě zesílilo. Zde vám přinášíme některé její rady, jak chránit vaše vlastní nebo jiné děti v online světě.

1. Umístěte počítač do místnosti, kde se pohybuje celá rodina.

Nikdy nedávejte počítač na izolované místo, jakým může být například dětský pokoj nebo pokoj, do kterého můžete zavřít dveře. Takto budete moci jednoduše monitorovat využívání internetu vaším dítětem. Také tím snižujete pokušení otvírat stránky s pochybným obsahem především u mladších a pak i dospívajících dětí. Tyto stránky je možné otevřít a zavřít v řádu vteřin, proto vždy dohlížejte na děti, když jsou online. Pokud si vaše děti stěžují na nedostatek soukromí, dejte jasně najevo, že vy jste rodiče a jejich bezpečí je vaší zodpovědností. Pamatujte, že důsledky nesledování vašich dětí při využívání internetu mohou být závažné či fatální. Stalkeři a predátoři lákají děti, aby se s nimi setkaly.

2. Omezte přístup vašich dětí k internetu.

Každý počítač umožňuje konfiguraci nastavení. Vytvořte si účty, aby děti nemohly používat počítač bez zadání hesla, nebo zapněte filtry pro blokování určitých webových stránek. Možnosti počítače můžete najít v sekci Nápověda vyhledáním výrazů „soukromí“ nebo „hesla“. Ještě větší kontrolu poskytne rodičům software, který umí filtrovat obsah. Slouží k blokování webových stránek, stahování obrázků a jiného obsahu, který může mít sexuální podtext či být jinak pochybný. Také můžete konkrétní stránky nastavit jako „bezpečné“. Většina počítačových obchodů prodávajících počítačové programy prodává i filtrovací software. Pokud se s počítačem příliš „nepřátelíte“, kupte software s technickou asistencí pro jeho nastavení a zapnutí rodičovských kontrol.

3. Zabezpečte nastavení heslem a pravidelně heslo obměňujte.

Filtrovací software a rodičovské kontroly však nezachytí všechno. Sledujte u svých dětí e-mailovou i jinou komunikaci a historii prohlížení. Pokud nevíte jak, zeptejte se někoho nebo někomu zaplaťte, aby vás to naučil. Nebo se zapište na kurz. Nastavte svůj prohlížeč tak, aby se otevřel na stránce vhodné pro děti. Mnoho internetových prohlížečů se automaticky otevírá na webových stránkách, které obsahují nadpisy, obrázky nebo reklamní sdělení, která nejsou pro děti vhodná. Vyberte stránku, jako například kids.yahoo.com, která vám umožňuje přizpůsobit domovskou stránku tak, aby byla vhodná pro děti, a nastavit prohlížeč tak, aby neotevíral určité jiné stránky.

4. Učte své děti, aby nikdy neposkytovaly osobní informace.

To zahrnuje nejen jména, adresy, názvy škol, koníčky a fotky – jakékoli informace, které by mohly být zneužity pro sledování vašich dětí. Učte je, co osobní informace jsou, a opakovaně jim tuto lekci vštěpujte. Dávejte dětem hádanky, třeba při cestě autem nebo na bruslích. Ptejte se „Pokud se tě někdo zeptá na adresu, je to osobní informace?“ Jednou ze stránek, kde děti často odhalují své osobní informace, je Facebook. 
Učte své děti, jak bezpečně používat i stránky tohoto typu. Pokud vaše děti cítí potřebu přidat svou fotku, ať raději přidají fotku psa nebo kočky. V přátelském duchu se s nimi bavte o jejich osobních stránkách. Řekněte jim „Chtěl bych vidět tvou facebookovou stránku. Ukážeš mi, co tam děláš? Podíváme se na to zítra.“ Upravte nastavení soukromí na takových stránkách, aby k informacím vašich dětí měli přístup jen skuteční kamarádi, a ne neznámí lidé. Snažte se jim také vysvětlit, že když se baví online se svými kamarády, měli by použít jiné jméno nebo přezdívku. Zkuste s nimi vymyslet nějaké bezpečné a jednoduché jméno. 
Zdůrazněte, že lidé nejsou vždy těmi, za které se vydávají. Děti by se měly vyvarovat setkávání s novými lidmi online, ale pokud se tak stane, před fyzickým setkáním by si s vámi o tom měly promluvit. Naučte své děti, aby za vámi přišly pokaždé, když během chatování nebo e-mailové komunikace dojde na téma osobního setkání. 

5. Buďte přístupní. 

Řekněte svým dětem, že pokud narazí na nevhodný materiál nebo obdrží nevhodnou zprávu, chtěli byste o tom vědět a nebudete jim to dávat za vinu. Obraťte se na svého poskytovatele internetu a kontaktujte policii, případně vzneste obvinění. 

6. Buďte si vědomi i jiných míst, kde mohou mít vaše děti přístup k internetu.

Zjistěte si, jaká pravidla ohledně internetu uplatňuje škola, kam děti posíláte. Dávejte si pozor, ke komu vaše děti chodí domů. Pokud s tím nesouhlasíte, raději místo toho všechny pozvěte k vám domů. Když jsou vaše děti mimo domov, nemáte možnost je chránit. Učte děti, jak internet bezpečně používat, a modlete se, aby se těmito radami řídily, když budou samy.

7. Používejte internet pro pozitivní činnosti.

Internet otevírá možnosti k nekonečnému počtu vzdělávacích stránek, pro pomoc s domácími úkoly a stránek s encyklopediemi, recepty a výzkumy. Internet může být skvělou rodinnou aktivitou. Můžete dětem například dávat nejrůznější otázky, na které najdou na internetu odpověď. Ukažte dětem zábavné a bezpečné způsoby, jak internet využívat, a představte jim zábavné a bezpečné stránky. Od svých dětí se také můžete spoustu věcí naučit. Zeptejte se jich „Můžeš mi ukázat, jak udělat...?“ nebo „Můžeš mě naučit, jak udělat...?“ 
Internetu bychom se neměli bát. Nastavte jasná bezpečnostní pravidla a nezapomeňte, že věnovat dětem čas a mluvit s nimi je nejlepší krok, který jako rodiče (nebo prarodiče) můžete udělat.