Co vše si necháme vzít?

Bettina Wendland z časopisu Family.

Byla jsem včera v prodejně O2. Jedna moje kolegyně mi totiž naléhavě doporučila, abych nechala do mobilu svého syna nainstalovat zámek, který chrání před nevyžádanou reklamou a nabídkami. Jasně, dává to smysl a zamezuje to zbytečným nákladům způsobeným neúmyslným předplatným nebo nákupy. Ale zatím to dobře fungovalo i bez zámku. Než dostal mobil, udělali jsme spolu dohodu a podrobně probrali, co může a nemůže a jaké akce má konzultovat s námi. A ani u něj, ani u jeho starší sestry jsme se s žádnými problémy nesetkali. Ale dobře, jistota je jistota. Nastavila jsem zámek.

Existuje také Smombie Guard (Smartphone Zombie Guard), aplikace, která blokuje používání chytrých telefonů při chůzi. Když dítě někam vyrazí s chytrým mobilem v ruce, objeví se po několika krocích na obrazovce varování, které zmizí teprve tehdy, když se dítě zastaví nebo varování vypne. Často svým dětem připomínám, že je nebezpečné dívat se na mobilní telefon v dopravním provozu. Napomínám je, aby chodili, když už musí, s telefonem v ruce doma. A myslím si, že to stačí. Ostatně, Smombie Guard lze také nastavit tak, aby používání aplikací bylo blokováno při jízdě autem.

Největší novinkou je teď aplikace Kangule. Je zaměřena na děti mezi třemi a deseti lety, kteří si pravidelně hrají s mobilem nebo tabletem svých rodičů. Aplikace zabraňuje v přístupu k osobním údajům a změnám v nastavení přístroje. Jakmile je spuštěna aplikace, dítě už Kangule nemůže opustit a přesunout se do jiné aplikace. Kangule obsahuje výběr her od renomovaných výrobců, které jsou bez reklam a in-app nákupů. Kromě toho můžete omezit čas na obrazovce, který budou mít děti k dispozici pro každou jednotlivou herní relaci. Pokud je časový limit vyčerpaný, přístroj oznámí: „Čas vypršel!“ Nemusíte tak zažívat nepříjemné dohadování se svojí ratolestí o tom, že by mělo hru ukončit.

V zásadě jsou tyto aplikace užitečné. Nás rodiče to však nezbavuje odpovědnosti. Ano, diskuse o čase, po který se mohou děti dívat na obrazovky nebo hrát hry, jsou nepříjemné. Přesto je velmi důležité, aby se naše děti naučily tyto situace zvládat. Aby se naučily akceptovat rodičovské „ne“, a nejen oznámení „čas vypršel“ na obrazovce. Používání médií tak dává rodičům i dětem možnost spolu mluvit, a to v reálném životě, nikoli virtuálně. Tyto příležitosti bychom měli využít, ať už s pomocí aplikací, nebo bez nich.