Potřebujete DIGITÁLNÍ DETOX?

Musím se přiznat. Jsem závislá. Ano, čtete správně. Dovolte mi to vysvětlit. Nekouřím, neberu drogy ani nepiji alkohol. Neužívám ani opiáty, ani léky proti bolesti. Nejsem závislá na žádné látce, kterou bych požívala. Moje závislost je na malé podlouhlé krabičce z kovu, skla a plastu o rozměrech 8 × 15 centimetrů, která jako by dominovala mému životu.

Je se mnou všude, kam jdu. Panikařím, když ji nemohu najít. Uplyne sotva pět minut, kdy se na ni buď podívám, nebo se snaží upoutat mou pozornost chytlavými zvuky či blikajícími obrazy. Obsahuje téměř vše, co je pro mě důležité: můj seznam úkolů, kontakty, připomenutí, bankovní účet, seznam potravin, kupóny, recepty, oblíbené knihy, a dokonce i mou Bibli.

Uhodli jste. Jsem závislá na tom šikovném malém zařízení, které podle Pew Research Center nosí 81 % z nás pořád s sebou – jsem závislá na chytrém mobilním telefonu. Prvním náznakem, že bych mohla být závislá, bylo oznámení, které se jednoho dne objevilo na mém telefonu: „Váš čas na obrazovce se minulý týden zvýšil o x procent na celkem y hodin, z minut“ (jsem příliš v rozpacích, než abych vám řekla skutečná čísla!). Poněkud znepokojena jsem provedla trochu výzkumu a našla článek s názvem „20 znaků, že jste závislí na svém mobilu“. Naštěstí se na mne nevztahovalo všech 20 poznávacích znaků. Hodně z nich však ano. Výstižně se v nich popisovaly mé telefonní návyky: „Nemůžete stát na místě, aniž byste nezkontrolovali svůj telefon“, „Nemůžete bez něj odejít z domova“ a „Nikdy nejíte sami (protože sledujete svůj telefon)“.

Pro mne to byl skutečný budíček. Uvědomila jsem si, že se něco musí změnit. Když jsem se dozvěděla více o fenoménu závislosti na moderních technologiích, uvědomila jsem si, že můj  smartphone nejen spotřebovává můj čas, ale také má potenciálně negativní důsledky na téměř každou oblast mého života.

Není pochyb o tom, že moderní technologie ovlivňují naše životy – z velké části pozitivním způsobem. Nedokážu si představit život bez mobilních telefonů, počítačů, aut, praček a všech dalších zařízení, která zjednodušují život a zvyšují produktivitu. Nástup digitálních technologií, včetně chytrých telefonů, internetu a sociálních médií, však přináší i některá úskalí, která mohou ovlivnit naše fyzické zdraví, naši emocionální pohodu, náš mozek, a dokonce i naše vztahy. Pokud nebudeme opatrní.

Jak digitální zařízení ovlivňují vaše tělo
Podle Mayo Clinic (americké lékařské výzkumné a vzdělávací centrum a univerzitní nemocnice v Rochesteru v Minnesotě, pozn. red.) může nadměrné používání počítačů a digitálních zařízení způsobit jev známý jako digitální únava očí. Existuje řada důvodů, které vedou k tomuto stavu: při používání zařízení méně mrkáme, sledujeme obrazovku v kratší než ideální vzdálenosti, jsme ovlivněni oslněním, které pochází ze zařízení, a text, na který se díváme, je v nesprávném kontrastu s pozadím. Digitální únava očí může vést ke svědění, slzení a pálení očí. A pokud se budeme dívat příliš dlouho, může dokonce způsobit rozmazané nebo dvojité vidění. Navíc bylo prokázáno, že dlouhodobé používání smartphonu ovlivňuje držení těla a dýchání. Špatné držení těla snižuje kapacitu plic a exhalaci (schopnost vydechovat vzduch). Další vědecké důkazy naznačují, že nadměrné používání chytrého telefonu může vést k bolesti a poruchám svalů a páteře. To je důvod, proč lidé, kteří používají své smartphony hodně, si často stěžují na bolesti krku a zad.

Všichni jsme slyšeli o důležitosti přiměřeného spánku a jeho vztahu k mnoha aspektům našeho zdraví – včetně duševního a emocionálního, imunity, kontroly hmotnosti a náchylnosti k chronickým stavům, jako jsou cukrovka, vysoký krevní tlak a srdeční onemocnění. Pokud jde o kvalitu spánku, digitální zařízení nepomáhají. Tzv. „modré světlo“, které displeje vyzařují, zabraňuje spánku, který potřebujeme pro své zdraví. Podle americké nadace pro výzkum spánku NSF „čím více elektronických zařízení člověk večer používá, tím těžší je zdravě usínat a spát“.

Jak digitální zařízení ovlivňují váš mozek
Podle výzkumníků z Kalifornské univerzity lidé tráví denně sledováním počítačových obrazovek a dalších digitálních zařízení v průměru 12 hodin. To způsobuje, že sledujeme spoustu věcí najednou (multitasking) nebo se o to alespoň snažíme. K tomu ale náš mozek opravdu není uzpůsoben. Můžete například posílat e-maily z notebooku, když sedíte na poradě, děláte si poznámky, sledujete prezentaci a sledujete na svém smartphone SMS zprávy nebo sociální sítě, a to vše najednou.

Často jsme hrdí, že jsme toho během dne tolik dokázali a byli tak „produktivní“. Ale podle Adama Gazzaleyho, profesora neurologie, fyziologie a psychiatrie na Kalifornské univerzitě v San Francisku, „vaše výkonnostní úroveň klesá, když odbíháte od jedné aktivity ke druhé“.

Studie provedené na univerzitě v Oregonu se shodují na tom, že multitaskeři, kteří nadměrně sledují média, ve skutečnosti dosahují horších výsledků v testech, které vyžadují soustředění. Současné výzkumy také naznačují, že multitasking nás nejen činí méně efektivními, ale také negativně ovlivňuje naši paměť a další poznávací funkce.

Jak digitální zařízení ovlivňují vaše emoce
Podle vědeckých důkazů nadměrné používání digitálních médií narušuje vaši schopnost projevit empatii vůči ostatním. Studie provedená na Kalifornské univerzitě v Los Angeles zjistila, že šesťákům, kteří odjeli na tábor, kde byly zakázány počítače, smartphony a televize, se zlepšila schopnost vnímat emoce druhých z jejich neverbálních projevů po pouhých pěti dnech, ve srovnání s kontrolní skupinou, která pokračovala v obvyklém množství mediálního zatížení.

Odborníci připisovali zlepšení tomu, že děti byly bez svých digitálních zařízení a byly tak více spolu. Při osobním kontaktu s druhými je nelze jen „odkliknout“ nebo „zavřít“ jako profil na dotykové obrazovce.

I jiní badatelé, jako Maia Szalavitzová a Bruce Perry, autoři knihy Zrozeni pro lásku: Proč je empatie tak důležitá a také ohrožená, také připisují zarážející ztrátu empatie v naší společnosti digitálním technologiím.

Jak digitální zařízení ovlivňují vaše vztahy
Všichni jsme už viděli lidi, kteří spolu seděli v místnosti a všichni měli svůj zrak přilepený ke svým zařízením. Byli zcela nezúčastněni a odtrženi od ostatních. Pokud nejste právě tím, kdo by to dělal, pravděpodobně znáte lidi, kteří si navzájem posílají textové zprávy místo toho, aby spolu mluvili, i když sedí ve stejné místnosti nebo ve stejné budově.

Navzdory tomu, že se například digitální sítě nazývají sociální, studie ukázaly, že jejich používání mezi mladými dospělými je ve skutečnosti spojeno se sociální izolací.

Průzkum mezi více než 1700 mladými lidmi zjistil, že dvě nebo více hodin používání sociálních médií ve skutečnosti  zdvojnásobuje nebezpečí sociální izolace. Podobné výsledky byly zjištěny i v ostatních věkových skupinách.

Používání digitálních zařízení může ovlivnit i vztahy v rámci rodiny. Studie softwarové firmy Kaspersky Lab zjistila, že 55 % párů se již někdy hádalo kvůli nadměrnému používání digitálních zařízení a 51 % se střetlo ohledně používání telefonů během jídla nebo osobního rozhovoru. Tato zjištění jsou pouze vrcholem ledovce mnoha způsobů, jakými technologie ovlivňují naše životy, zdraví a vztahy.

Přestaňte zírat na obrazovku
Realita je taková, že technologie tu s námi stále budou. Naštěstí existují způsoby, jak omezit používání digitálních zařízení. Je možné žít rozumně – a v pohodě – se svými digitálními zařízeními i se svými blízkými. Chcete-li začít znovu, zkuste digitální detox, kdy záměrně zkrátíte čas strávený u obrazovky. Když narušíte své běžné chování související s technologiemi (neustálé kontrolování svého telefonu nebo obrazovky), dáte svému mozku šanci přerušit cyklus závislosti. Pak můžete nastavit nové, zdravější limity. Zde je několik tipů, které vám pomohou převzít kontrolu nad vaším digitálním životem.

  • Vyhodnoťte svou situaci. Za prvé, je dobré se upřímně podívat na návyky týkající se digitálních zařízení. Stejně jako v mém případě byste mohli zjistit, že technologie ovládá váš život více, než si uvědomujete. Přestaňte na den nebo dva používat svá zařízení. Nechte svůj mobilní telefon doma, nekontrolujte svůj e-mail a zůstaňte mimo sociální média po dobu 24–48 hodin. Sledujte, jak se budete cítit. Pokud máte pocit úzkosti nebo abstinenční příznaky, víte, že musíte provést nějaké změny.
  • Stanovte si hranice. Určete si konkrétní denní dobu pro kontrolu e-mailů, odpovídání na telefonní hovory, procházení internetu a procházení sociálních médií. V případě potřeby použijte budík nebo minutku. Můžete trávit celé dny a dlouhé hodiny na sociálních médiích, aniž byste si uvědomili, kolik času tím ztrácíte.
  • Věnujte se svému koníčku. Naplánujte si pravidelný čas pro aktivity, které nezahrnují technologie, jako je zahradničení, výpravy do přírody nebo čtení skutečných papírových, tištěných knih a časopisů. Nezapomeňte při těchto činnostech odložit telefon.
  • Vypněte upozornění. Je těžké ignorovat telefon, pokud pípá nebo zvoní každých pár minut. Pokud opravdu potřebujete vědět, jaká je nejnovější nabídka ve vašem oblíbeném obchodě, nebo zjistit nejnovější titulky zpráv, věnujte tomu pouze určenou dobu, kterou jste si na internet ve svém dnu stanovili.
  • Vytvořte zóny bez telefonu. Místa, kde budete bez telefonu, mohou být u rodinného jídelního stolu, v ložnici nebo při hraní si s dětmi. Váš telefon má potenciál narušovat kdekoli a kdykoli vaši činnost, jako je trávení času s blízkými nebo spánek. Cílem je, abyste měli kontrolu nad svými zařízeními, ne ony nad vámi.

Poznámka redakce: Zkoumání negativního dopadu příliš velkého množství času stráveného s chytrým telefonem inspirovalo nadšenkyni zdravého životního stylu Pat Humphreyovou, aby provedla změny sama u sebe. Týden po napsání tohoto článku se její čas u obrazovky snížil o 89 %!

Pat Humphreyová, MPH, MS, je spisovatelka a editorkana volné noze, zdravotní pedagožka a wellness trenérka. Píše ze svého venkovského domova v severním Texasu.