Med to není, ale chutná to skvěle…

Rostlinné medy mají specifickou vůni, výbornou chuť a jsou vynikajícím sladidlem. Nejznámější je med ze smetánky lékařské (pampelišky), ale stejně dobře si jej můžete připravit i z třezalky tečkované, podbělu lékařského, hluchavky bílé anebo z různých směsí bylinek (pampeliška, listy jitrocele, květy lípy, černého bezu, listy meduňky, máty...). Oceníte nejen příjemnou chuť, ale i léčebné účinky těchto medů.

SEDMIKRÁSKOVÝ MED

500 květů sedmikrásek
750 g krystalového cukru
750 ml vody
1 celý citron
1 celý pomeranč

Postup:
Omyté květy vložte do hrnce s vodou, přidejte nakrájený citron a pomeranč bez jadérek a vařte 15 minut. Nechte hrnec stát do druhého dne a pak vyluhované květy sceďte přes jemné plátno. Do zbylé tekutiny přidejte cukr a za občasného míchání vařte asi 70 až 90 minut. Jakmile začne „medovatět“, naplňte horkým medem připravené skleničky, zavíčkujte je a obraťte dnem vzhůru. Sedmikráskový med je výborným prostředkem při onemocnění dýchacích cest.

 

MED ZE SMRKOVÝCH VÝHONKŮ

230 ks mladých smrkových výhonků
1 citron,
1l vody
1 a 1/2kg cukru

Postup:
Výhonky opláchněte pod tekoucí vodou, vložte do hrnce, přidejte omytý nakrájený citron, zalijte litrem vody a nechte 10 minut povařit. Po 24 hodinách obsah hrnce sceďte, přidejte cukr a vařte do zhoustnutí. Poté med nalijte do sklenic, uzavřete je a obraťte dnem vzhůru, dokud sklenice nezchladnou. Tento med pomáhá při nemocech z nachlazení, posiluje imunitu, podporuje rekonvalescenci.

 

PAMPELIŠKOVÝ MED

365 velkých rozvinutých květů pampelišky

2 celé omyté citrony bez jadérek
2 kg krystalového cukru

Postup:
Omyté pampeliškové květy vložte do většího
(4 l) hrnce a přelijte je 2 litry vody. Vařte 15 minut. Nechte květy do přes noc vyluhovat a pak je sceďte přes jemné plátno. Do získané tekutiny přidejte na kolečka nakrájené, pecek zbavené citrony a cukr. Vařte 60 až 90 minut za občasného míchání. Naplňte horkým medem sklenice, zavíčkujte je a obraťte dnem vzhůru, dokud sklenice nezchladnou. Pampeliškový med pomáhá při onemocnění horních cest dýchacích a podporuje odkašlávání.