Pohodový den

Seděla jsem v pohodlném křesle v místnosti, kterou ozařovalo světlo několika vonných svíček. Jemná hudba klavírního partu se mísila s vůní vanilky a upokojovala mé smysly. Bylo to úžasné. Celý den jsem mohla odpočívat v tomto luxusním prostředí. Popíjela jsem džus z čerstvého manga a pomeranče a přitom jsem si prohlížela luxusní časopis. Občas jsem se podívala na zlaté rybičky plovoucí v nedalekém akváriu.

Měla jsem pocit dokonalého štěstí. Záda byla ještě vlhká od masážní emulze, chodidla byla svěží po pedikúře a dalším bodem programu měla být parní lázeň. Přemýšlela jsem, jestli si před večeří nejít ještě zaplavat. Možná by zbyl ještě čas na saunu, manikúru a obličejovou masku. Nebo bych mohla zajít ke kadeřnici, projít se obchody, než zítra sednu na vlak domů a vydám se na třídní schůzku týkající se mého syna.

Mé myšlenky překotně těkaly sem a tam a pokoušely se, jako již mnohokrát předtím, sestavit ze seznamu úkolů smysluplný a proveditelný balíček, asi tak, jako když skládáme z kousků skládačky celek. Blaho, které jsem pociťovala, se poznenáhlu rozpouštělo jako kostka cukru ve vodě a já jsem se zase dostávala do zmatku každodenního života, právě toho života, z kterého jsem se pokoušela uniknout!

Kolikrát máme pocit, že jsme tak neskutečně zaneprázdněni, že se pak ve volné chvilce, kdy bychom si mohli dopřát malé potěšení, ani nedokážeme uvolnit – spěcháme při čtení knížky, obchody jen „probíháme“ a čokoládu polykáme tak rychle, že nejsme schopni si ji vychutnat. Jak často si dopřejeme klidnou, relaxační procházku, kdy se můžeme na chvíli i zastavit a přivonět k růžím? To, co skutečně potřebuji, je mít jeden den v týdnu volno. Potřebuji naprostý odpočinek. Den, kdy nebudu muset vařit, prát, žehlit, nakupovat. Pak bych se cítila mnohem lépe. Den, kdy bych se cítila jako v léčivých lázních, ale bez těch neskutečných poplatků. Den, který by mě všestranně občerstvil. Kdyby tak existovalo něco jako můj pravidelný pohodový den!

Je zajímavé, že idea zcela volného dne bez jakékoli práce nebo stresující aktivity není něco nového. Již před tisíci lety, kdy život probíhal ještě mnohem pomaleji než dnes, byl Izraelcům dán dar volného dne. Začínal západem slunce v pátek a trval až do západu slunce v sobotu. Nazvali jej sobotou, dnem odpočinku. Mnozí židé dodnes zachovávají sobotu jako slavnostní den, kdy mohou odpočívat a obnovit své fyzické síly, vztahy, emoce i spiritualitu. Objevili tajemství, jak se vyrovnat s bláznivým životem jednadvacátého století. Také mnoho křesťanů zkusilo oddělit v každém týdnu jeden den, kdy se vymaní ze spěchu a stresů běžného života a těší se z užitku pohodového dne, soboty. Křesťané i židé prožívají mnohdy sobotní pohodový den tak, že uvažují o tom, jaké místo má Bůh v jejich životě; i to je důležitá část daru dne odpočinku. Ať už je vaše pochopení Boha jakékoli, uvažujte o něm pozitivně jako o někom, kdo vás má rád a chce, abyste byli šťastni. To se pak stane významnou částí vaší zkušenosti pohodového dne a bude to jako pohlazení po duši, které ulevuje vašim starostem a trápením.

 

Jak využít co nejlépe svůj pohodový den

Každý člověk má svoji představu o tom, co jej relaxuje a přináší mu odpočinek. Udělejte si seznam věcí, které vás osvěží, zklidní vaše myšlenky a pocity a dodají vám novou energii. Jestliže celý týden pracujete uvnitř budovy, možná vám prospěje, když si naplánujete aktivity venku na čerstvém vzduchu. Jestli při práci celý týden sedíte, pak je dobré jít na vycházku a být více aktivní. Myslete na věci, které vás inspirují, dělají vás šťastné a dopřávají vám strávit kvalitní čas se svými přáteli a rodinou. Potěšte se vycházkou na krásná místa ve vašem okolí, jděte do parku nebo do lesa. Možná byste rádi strávili tento den také tím, že pomůžete potřebným lidem. 

 

Vytvořte si plán pro svůj pohodový den

 • Plánujte dopředu a připravte si jednoduché jídlo, které stačí ohřát nebo smíchat dohromady, tak abyste nemuseli vařit celý oběd.
 • Vynechejte běžné povinnosti, jako praní, umývání auta, nákupy, domácí práce, uklízení apod. Pokud je to možné, ukliďte domácnost den předtím, aby vás nepořádek neprovokoval a nerušil tak váš klid.
 • Dejte si pauzu od sdělovacích médií – vypněte televizi, rádio a počítač.
 • Zaměřte se na své vztahy s druhými, dělejte společně věci, které vás těší, zavzpomínejte na své minulé zážitky či příhody a těšte se z toho, co vás spojuje.

Na této straně najdete některé nápady, co byste mohli dělat ve vašem pohodovém dni:

POHODOVÝ DEN DOMA

 • Přečtěte si inspirující knížku, sami nebo společně s rodinou.
 • Napište si na kousek papíru, co vás dělá šťastné nebo milované.
 • Zkuste si namalovat vodovými barvami nebo tužkou polní květinu.
 • Hrajte si s rodinou hry a vymyslete společně i některé nové.
 • Pozvěte přátele na malé po hoštění.
 • Zkuste si přečíst něco z Bible – je to kniha plná obohacujících myšlenek a silných životních příběhů. Použijte Bibli v některém z moderních překladů, jako např. Slovo na cestu, a přečtěte si něco z Nového zákona, Knihy žalmů nebo Přísloví.
 • Vytvořte si „list vděčnosti“ a napište na něj 50 věcí, za které jste vděční a které vás dělají šťastné.
 • Podívejte se na film o krásách přírody.

POHODOVÝ DEN VENKU

 • Jděte cestou, jakou jste ještě nešli, a zkuste na ní najít zajímavé přírodniny. Vyhraďte si čas na pozorování okolí. Tato chvíle dokáže člověka naplnit úžasem nad tím, jak krásně je tento svět stvořen.
 • Jděte na vycházku po staré cestě, okolo řeky či jezera nebo se projděte parkem.
 • Projíždějte se loďkou po řece a objevujte její malebná zákoutí.
 • Prohlédněte si staré chrámy a sepište si zajímavé historky, které se k nim vážou.
 • Navštivte nějaké církevní společenství ve vašem okolí, které odpovídá potřebám vaší rodiny. Podívejte se nejprve na webovou stránku sboru nebo modlitebny, abyste měli představu, co tam můžete čekat.
 • Vytvořte si svou vlastní rodinnou tradici, která obohatí oslavu pohodového dne. Kupte květiny a dejte je do pěkné vázy, prostřete si stůl svátečním ubrusem, zapalte si vonné svíčky, pusťte příjemnou hudbu, mějte sváteční jídlo, plánujte společně malá překvapení a zábavu.

POHODOVÝ DEN A POZNÁVÁNÍ

 • Jděte s dětmi do ZOO nebo na farmu a pozorujte zvířata. Co se od nich můžete naučit?
 • Navštivte domy, kde bydleli slavní lidé, a snažte se dozvědět se více o jejich životě.
 • Navštivte archeologické muzeum a prohlédněte si artefakty pocházející z minulých staletí.
 • Navštivte etnické muzeum a představte si, jaké by to bylo, žít v jiné kultuře. 

POHODOVÝ DEN A SDÍLENÍ

 • Nabídněte starším lidem, že mohou přijít na vaši zahrádku.
 • Pohlídejte někdy děti osamělým matkám (otcům), aby si rodiče mohli udělat volno. Staňte se dobrovolníkem v nemocnici, domově důchodců nebo v dětském domově.
 • Pomozte vyčistit od odpadků některé pěkné místo.
 • Upečte koláč nebo buchtu a přineste ji novým sousedům.
 • Navažte přátelství s osamělým člověkem v pečovatelském domě.

 

Ať už budete ve svém pohodovém dni dělat cokoli, pamatujte na to, že v něm máte relaxovat a těšit se z tohoto dne jako z daru od Hospodina. Sobotní odpočinek byl původně člověku dán proto, aby pamatoval na to, že jej Bůh stvořil, že jej miluje a pečuje o něj. Když o tom budete přemýšlet, pomůže vám to najít klid a posilu i v hektických chvílích vašeho života.