Charitativní obchůdky: darujte, nakoupíte, pomůžete

Chystáte se vyřadit oblečení, které už nepotřebujete? Můžete je věnovat charitativním obchůdkům ADRA. Uděláte dobrý skutek a zároveň přispějete na některý z programů pomoci.

ADRA oblečení od dárců dál zdarma poskytuje sociálně slabým, zejména lidem bez přístřeší, v takzvaném sociálním šatníku. Vybrané kusy pak prodává v charitativních obchůdcích za přijatelnou cenu. Zisk putuje na podporu dobrovolnických programů, částečně také do zahraničí, například na Filipíny. „Charitativní obchůdky jsou cesta, jak může nezisková organizace získávat do rozpočtu prostředky na rozvoj dalších aktivit. Vidím v nich budoucnost pro neziskový sektor. Jsem přesvědčen, že bychom se neměli spoléhat jen na finance z dotací, ale pokusit se být více soběstační,“ myslí si ředitel ADRA ČR Michal Čančík a podotýká, že obzvláště v charitativních obchodech je velký potenciál. „Víme, že to funguje, přesto skoro chybí konkurence. Nejrůznější sdružení provozují v celé republice zhruba jen dvacet takových obchodů a to je velmi málo,“ říká Michal Čančík. ADRA dosud otevřela pět charitativních obchůdků. Michal Čančík by se rád zasadil o to, aby jich přibylo. První charitativní obchod založila před třemi lety ve Frýdku-Místku jeho žena Milena. Začátky prý byly nejisté, protože zákazníci nevěděli, jestli je vhodné chodit si do tohoto typu obchodu nakupovat. „Trpělivě jsme jim vysvětlovali, že je to v pořádku, že nám tím jen pomohou. Zákazníci postupně přibývali a dnes máme stálou klientelu. Většinou to funguje tak, že lidé sami něco věnují a zároveň si nakoupí,“ vysvětluje Milena Čančíková. V charitativním obchůdku si přijde na své skoro každý. Je tu k dostání společenské oblečení, sportovní vybavení, boty, nádobí nebo různé dekorativní věci. Našimi zákazníky jsou lékaři i učitelky. Nakupují pro radost.

 

Můžete na úvod vysvětlit, v čem se šatník liší od obchůdku?

Šatník nabízí věci zdarma. Chodí sem lidé ve špatné finanční situaci, především lidé bez přístřeší, kteří si nemohou dovolit tyto věci koupit. V šatníku dostanou nejen oblečení, ale také hygienické potřeby nebo nejnutnější vybavení domácnosti. Charitativní obchody jsou vlastně second handy, avšak ceny jsou trochu nižší. Věci do šatníku i obchůdku lidé darují.

Kdy se zrodila tradice sběru oblečení v Adře? Lidé jsou zvyklí oblečení nosit už roky. Pořádali jsme například sbírku pro Bosnu, Ukrajinu. Jenže pak už jsme do zahraničí přestali oblečení vozit a volili spíš cestu finanční pomoci. I přesto jsme dostávali další a další balíky. Bylo mezi lidmi zažité, že v Moravskoslezském kraji ADRA vždy sbírala oblečení pro potřebné. Nechtěli jsme tu tradici rušit. Raději jsme hledali cestu, jak toho využít. Začali jsme tedy oblečení darovat potřebným lidem z města a okolí a také bezdomovcům. Tak vznikl sociální šatník.

 

Co všechno je v sociálním šatníku k dostání?

Jsou to předměty denní potřeby, jako například toaletní papír, mýdlo, kapesníky, ale zejména oblečení. Také máme ložní prádlo, nádobí nebo třeba nábytek. Prostě základní věci pro život.

 

V sociálním šatníku mohou dostat potřební lidé věci zdarma. Jak s tím vším souvisí charitativní obchody?

V posledních letech začalo přibývat stále více kvalitního oblečení, avšak klientela, která služeb sociálního šatníku využívá, nemá možnost věci vyprat. Oblečení slouží proto často jen k jednorázovému využití. Z tohoto důvodu jsme začali darované oblečení třídit a pěknější kusy jsme nabídli veřejnosti ke koupi.

 

Jak vnímají lidé charitativní obchody dnes?

Obchůdkům se dnes velmi daří. Máme mnoho stálých zákazníků z řad lékařů, učitelů, úředníků. Lidé pochopili, že když si u nás nakoupí, podpoří prospěšnou věc. Mnohdy to funguje tak, že něco přinesou a jinou věc zase odnesou. Pamatuju si komickou situaci, kdy nám ráno jedna mladá paní darovala pěkné dětské bačkůrky a za pár dnů mi pobaveně vyprávěla, že její maminka ty bačkůrky koupila a přinesla jí je tentýž den jako dárek se slovy: „Hele na jaké pěkné papučky jsem dneska v obchodě natrefila, ty se ti budou hodit.“

 

Jaké věci lidé do Adry nosí? A jaké přijímáte?

Hlavně oblečení. A klidně s dřívějším datem výroby. Víte, kolika důchodcům udělá radost, že si mohou stále někde koupit tak nedostatkové zboží, jako jsou krimplenové šaty nebo kabát s kožíškem ze sedmdesátých let? Že se to nehodí do vašeho šatníku, ještě neznamená, že takový kousek nepotěší někoho jiného. Charitativní obchůdek je užitečný pro všechny. Umožní zákazníkům nakoupit za přijatelné ceny hezké věci, dárci zase získají dobrý pocit, že jen tak nevyhodili předmět, který už nepoužívají a ke kterému třeba mají vztah. Já mám vůbec někdy takový pocit, že všechny věci v obchůdku jakoby měly duši a svůj tajemný příběh. Dárcům bych také ráda vzkázala, aby se neostýchali přinést i to, co je víc obnošené. Naším posláním není jen pomoc lidem, ale chceme se chovat také ekologicky. Co k nám lidé přinesou, je stoprocentně využito. Nejopotřebovanější kousky vytřídíme do speciálního kontejneru.

 

Co tedy ještě kromě oblečení přijímáte? A čeho je nedostatek?

Například nádobí, povlečení, ložní prádlo a vše, co se hodí pro vybavení domácnosti. Lidé klidně mohou nosit i ponožky, rukavice, čepice. To je vyloženě nedostatkové zboží v sociálních šatnících. Do obchůdků pak zase přivítáme drobné spotřebiče a domácí potřeby. A samozřejmě oblečení. Začali jsme spolupracovat se školami a zapojili do spolupráce také školáky, kteří věnují hračky, se kterými si už nehrají. Věci nám přinášejí jednotliví dárci i firmy.

 

Zákazníci mají radost z věcí, které jinde neseženou, dárci dobrý pocit. To ale nejsou jediná pozitiva charitativních obchůdků.

Chtěla jsem, aby obchůdky daly práci lidem, kteří ji sami těžko shánějí. Takže jsme se vždycky snažili zaměstnat dlouhodobě nezaměstnané nebo třeba seniory, kteří byli zvyklí léta pracovat za pultem a teď jim kontakt s lidmi chybí. Klíčová je spolupráce s dobrovolníky, kteří pracují bez nároku na odměnu. Pro mnohé je to příležitost, jak se něco nového naučit anebo si třeba splnit praxi pro budoucí zaměstnání. Já osobně na to prostředí moc ráda vzpomínám a teď, když jsem v Praze, se mi někdy stýská. S lidmi okolo charitativních obchůdků a sociálního šatníku jsem měla moc hezký vztah.

 

Nabízí se otázka, jestli byste neměla chuť založit obchůdek také v Praze?

Zatím mám plnou hlavu mateřských povinností. Na podzim se nám narodil třetí syn, Lukáš. Ale máte pravdu, ta myšlenka mne láká. Nicméně kdyby to chtěl někdo rozjet místo mne, ráda mu předám své zkušenosti a poradím.

 

Charitativní obchůdky se nacházejí ve Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí, Havířově a Karviné. Sociální šatníky fungují při nich. Věci můžete věnovat osobně nebo poštou. Výtěžek charitativních obchůdků je určen na rozvoj dobrovolnictví a pomoc lidem zasaženým mimořádnou událostí.