Je na čase trochu zhubnout, miláčku

Pět let po tom důležitém „Ano“ váží většina lidí o 3 až 5 kilogramů více, a jak čas plyne, někteří v tom nezastavitelně pokračují. Jestliže váš životní partner patří k nim a vy trpíte nejen tím, že ztrácí tělesnou přitažlivost, ale děláte si už starosti o jeho zdraví, asi byste chtěli najít způsob, jak to společně probrat a řešit.

Nezávidím vám, neboť se ocitáte v roli vyjednávače mírového procesu na Blízkém východě. Kritika a ironické poznámky můžou všechno ještě zhoršit a sbalit si kufr a odejít od „společného jednacího stolu“ také není zrovna optimální řešení. Můžete zkoušet dělat a nedělat to, co ve vašem životě lze:

  • Začněte u sebe. Budete-li se aktivně starat o své zdraví a hmotnost vy, půjde to snadněji i vašemu partnerovi/partnerce. Začne-li žít jeden z partnerů zdravěji, ten druhý přirozeně a bez námahy zhubne v průměru o více než 2 kg.
  • Nekritizujte a nezesměšňujte. Soustavně kritické poznámky k hmotnosti a posměch z dosavadního držení diet vyvolají stud, hněv, konflikty a rezignaci – určitě ne motivaci k pozitivní změně.
  • Projevujte lásku a empatii. Váš partner dosáhne úspěchu mnohem snadněji, když bude cítit vaši podporu a zájem. Jedna naše pacientka to popsala až neuvěřitelně idylicky: „Za 5 let práce na směny jsem přibrala 22 kilo a tehdy jednou za mnou přišel manžel, objal mě a řekl: ‚Miluji tě a bojím se o tebe.‘ To stačilo k tomu, abychom si spolu sedli a dohodli se na tom, co budeme dělat. Změnila jsem práci, přeorganizovala jsem si s jeho pomocí celý život a za rok jsem všechna ta kila shodila. Každé kilo jsme prožívali spolu. Bez jeho podpory bych to nikdy nedokázala a nejspíše bych dnes měla ještě o 10 kg navíc.“ (Vidíte, že pohádky existují. :) )
  • Neodsuzujte. Všichni občas podlehneme sladkostem nebo tučným jídlům. Když se to stane vašemu partnerovi, nepotřebuje slyšet: „Jasně, už ses zase přejedl! Neumíš se ani trochu ovládnout?!“ Taková výčitka akorát prohloubí jeho pocit viny a určitě mu nepomůže překonat pokušení v budoucnosti. Mnohem lepší je zeptat se: „Je něco, co můžeme udělat jinak, aby se to příště nestalo?“
  • Pomáhejte aktivně. Choďte na společný nákup a zkuste se učit nakupovat zdravěji a obsah rodinného nákupního košíku měnit. Každý člen rodiny má dovoleno koupit jen jednu kalorickou nálož na týden :). Namísto sladkostí a chipsů připravte k televizi ovoce anebo zeleninu. Zvěte rodinu na procházky, túry, jízdu na kole nebo bruslení. Pochvalte každé nové zdravé jídlo, které se ocitne na vašem talíři, anebo řekněte, co vám na něm nechutná a co byste v něm navrhli udělat jinak. Nabízejte pomoc v domácnosti, aby vaše partnerka nebo partner měli čas na aerobik anebo posilovnu. Buďte v té podpoře kreativní – mozek spaluje mnoho kalorií. :)
  • Vyhýbejte se sabotáži (i té nevědomé). Nemůžete si přece k televizi nosit chipsy a vypít půl láhve vína, v restauraci si objednat ta nejkaloričtější jídla, pít kalorické nápoje, o půlnoci vylizovat misku a mlaskat, že ta karamelová zmrzlina je fakt super, a nemůžete si nakupovat věci, kterým se ten druhý chce vyhýbat – vlastně můžete, ale nedělejte to.
  • Nedělejte policajta. Málo lidí chce soustavně slyšet, co může a nemůže jíst, co udělali špatně a jak jsou nemožní – stanou se z nich rebelové a potom uděláte co? Domácí vězení? :)