Mentální výkonnost: Magická moc 21. století

Ještě před sto lety převa­žovala v životě většiny lidí fyzická aktivita. Ale dnes je to všechno jinak. Stále více lidí pracuje hlavou a stále více lidí je v životě závislých na své mentální výkonnosti. Změnou společenských po­měrů se k nám přivalilo ne­ konečné množství příležitostí a my nejsme naučeni některé výzvy odmítat. Stáváme se závislými na úspěchu, hodnocení, výkonu – zejména mentálním. je to v pořádku, že se duševní práce postupně posouvá ve společenském hodnocení nad manuální, ale ještě nějakou dobu bude trvat, než se ti, kteří se jí živí, naučí dělat to, co tak často vidíte u lidí pracujících manuálně – více odpočívat.

Mozek – dispečerská věž

Základní funkce mozku jsou zpracování a ukládání informací, kontrola polohy těla a pohybu, kontrola hormonální regulace a rozhodování. Mentální aktivitou rozumíme jednak zpracování a uložení informací a dále rozhodování, které vyžaduje uložené informace najít, seřadit, porovnat a použít.

Mentální výkonnost vyžaduje elektrickou aktivitu (šíří se povrchem buněk jako jiskra zápalnou šňůrou), přítomnost chemických látek (neuromediátorů) a souhru všech procesů v čase a prostoru. Pokud vaše nervové buňky nefungují optimálně, nemůžete podávat dostatečný mentální výkon.

 

Mozek v akci

Z pohledu mentální aktivity je myšlenka základní funkcí mozku. Podle doktora Brabermana, který v 80. letech minulého století vynašel metodu mapování elektrické aktivity mozku, je možné změřit rychlost myšlenky: u zdravého člověka trvá asi 320 milisekund (320 tisícin sekundy) a u senilního člověka asi 420 milisekund. Od senility vás tedy dělí pouze 100 tisícin sekundy!

Proces přemýšlení, komunikace, rozhodování, učení a jiných mentálních aktivit vyžaduje stovky a tisíce myšlenek, takže tento maličký rozdíl 0,1 sekundy se postupně nahromadí. Mentální procesy se stejným způsobem zpomalují také v hlavě člověka, který je unavený, má nedostatek důležitých látek nebo je vystavený účinku neurotoxických látek. Také některé léky výrazně utlumují centrální systém, proto po jejich užití nemůžete řídit ani zvládat velkou mentální zátěž.

Jde tedy o to, aby rychlost vašich myšlenek zůstala co nejvyšší. Nazvěme to mentální švih. K němu potřebujeme dvě věci: to nejlepší palivo a ty nejlepší substráty, ze kterých v mozku vznikají komunikační molekuly.

 

To nejlepší palivo

Mozek spotřebuje 4× více energie, než by mu podle hmotnosti v těle patřilo. Proto prvním předpokladem mentálního švihu je neustálý přísun toho nejlepšího paliva. Můžete jíst obložené chlebíčky s majonézou, bramborové hranolky nebo croissanty s čokoládou, ale pro mozek existují mnohem lepší energetické substráty. Jsou to potraviny s nízkým glykemickým indexem, které udržují hladinu cukru v krvi bez velkých výkyvů, a z toho váš mentální švih profituje. Tajemství energie mentálního švihu představují ovesné a jiné obilné vločky, celozrnné pečivo, chléb a suchary, grahamové těstoviny, naturální rýže, fazole, čočka, hrách, sója, cizrna, banány, kukuřice, hroznové víno, jablka, sušené ovoce (bez cukru).

 

Ty nejlepší substráty

Už víme, že mozek používá ke komunikaci elektrický signál a chemické substráty – neuromediátory. Většinu těchto chemikálií si mozek vytváří sám. Potřebuje k tomu nejen genetickou výbavu, ale i dostatek substrátu – látek, ze kterých neuromediátory v mozku vznikají. Ty, které bezprostředně a nejsilněji ovlivňují váš mentální švih, jsou čtyři: acetylcholin, serotonin, dopamin a GABA (kyselina gama-aminobutyrová). Koncentrace těchto signálních molekul v mozku je ve velké míře dána geneticky a výrazně ovlivňuje vaše reakce, rozpoložení a celou osobnost. Aby mozek mohl tyto látky vyrábět, potřebuje vhodné suroviny. Jejich tvorbu tedy můžete ovlivnit tím, co sníte.

Jejich tvorbu v mozku podporují: tykvová, lněná, sezamová a slunečnicová semena, arašídy, vlašské ořechy, luštěniny, tofu, banány, ovesné vločky, rýže natural, pangamin, tebi droždí, rozinky, celozrnné výrobky, zelenina. Přesný seznam potravin včetně vysvětlení vlivu jednotlivých látek na funkci mozku najdete na webových stránkách: www.zaobzorem.info.cz

 

Drogy a váš mentální švih

Pokud se po velké mentální zátěži potřebujete „resetovat“, dělejte to přirozeně: dejte si dobré jídlo, milujte se, jděte do lesa, běžte, hrajte si, smějte se, povídejte si, poslouchejte druhé a celý svět okolo sebe... Dělejte to tak, abyste po opakovaném „zapnutí“ byli na tom alespoň stejně, když ne lépe. Pokud se rozhodnete použít „instantní“ řešení a resetovat se zkratkou, musíte počítat s tím, že na váš mentální švih to bude mít tyto důsledky:

Nikotin

Stimuluje myšlení a pozornost, zároveň však nepřirozeně stimuluje srdeční činnost a především vyvolává extrémně silnou závislost (považuje se za jednu z nejnávykovějších látek vůbec). Kouření navíc způsobuje záněty horních cest dýchacích a zhoubné nádory.

Kofein (káva, cola, energydrinky)

Patří mezi nejrozšířenější stimulant na světě. Kofein patří mezi alkaloidy působící největší chaos v informační výměně buněk včetně neuronů. Pavouci ovlivnění kofeinem spřádali síť chaotičtěji než ti ovlivnění LSD nebo heroinem. Tok informací není přerušen, ale dochází častěji k chybám, zřejmě v důsledku zvýšené hladiny informačního šumu. Kofein dále zvyšuje riziko onemocnění srdce, ledvin a trávicího ústrojí.

Amfetaminy

Poškozují paměť a schopnost dělat rychlá a správná rozhodnutí. Urychlují odumírání nervových buněk, podporují vznik Alzheimerovy choroby.

Marihuana

Poškozuje krátkodobou i dlouhodobou paměť. Oslabuje pozornost. Oslabuje schopnost řešit problémy a zadání.

Extáze

Narušuje verbální paměť (obtížněji si budete vybavovat jména, pojmy, slova). Dlouhodobé užívání vyvolává depresi, paranoiu a úzkost.

Alkohol

Alkohol není stimulant a energií vás skutečně nenabije. I když v malém množství může odstranit mentální zábrany a může se vám tak zdát, že vám pomáhá, účinky alkoholu jsou především tlumivé. Alkohol zpomaluje myšlení, řeč, pohyby i reakce.

 

Nejlepší reset na světě

Spánek. Ve spánku se mozek

→ aktivně očišťuje od nahromaděných zplodin celodenní aktivity

→ připravuje se na další výkon – tvoří se mediátory, regenerují buňky struktury

→ elektricky vybíjí a nabíjí

→ zbavuje adenosinu – látky, která se v mozku hromadí během dne a postupně zpomaluje váš mentální švih (to abyste se nepřetáhli)

→ zbavuje nepotřebných informací („uklízí“)

 

Jak zlepšit svůj mentální švih

Snídejte pravidelně a kvalitně. Zabezpečte si vyvážený přísun energie. Zabezpečte si dostatečný příjem vitaminů B (zejména kyseliny listové), aminokyselin, cholinu, hořčíku a nasycených mastných kyselin. Zabezpečte si dostatečné množství vody. Zabezpečte si silnou ochranu antioxidanty. Nebičujte se kofeinem. Nešiďte se o spánek. Dopřejte si dostatek fyzické aktivity. Používejte svůj mozek neustále a dopřejte mu hodně nových podnětů, informací a činností. Nekonzumujte alkohol. Neužívejte drogy.