Rozlučte se s osamělostí

Osamělost je rozšířený problém, kterému dnes čelí mnoho lidí. Samota zasahuje mladé i staré, muže i ženy, zaměstnané i nezaměstnané, ženaté i single. Osamělost si nevybírá osoby podle pohlaví, věku nebo postavení. Stejně tak je obtížné určit, kolik lidí ji zažívá, protože mnozí se bojí přiznat, že se cítí izolovaní.

„Pracuji jako sociální pracovnice – vedu útulek pro týrané ženy. mám naplňující práci a podílím se na životě druhých. ale přestože jsem velmi zaneprázdněná, chybí mi pocit spojení. cítím se osamělá.“
Tereza, 37 let

„Můj otec zemřel před dvěma lety, když mi bylo 15. od té chvíle se můj život změnil. Pár dnů bylo docela dobrých, ale většinou to za nic nestojí. cítím se osamělý, protože většina lidí mě nechápe.“
Jakub, 17 let

„Mám to, co by mnozí nazvali vysněnou prací. Pracuji v moderní kanceláři v centru města, obklopena mnoha kolegy a známými, ale nemám nikoho, koho bych mohla nazvat pravým přítelem. Občas je moje samota ochromující.“
Iva, 24 let

„Někdy si myslím, že je se mnou něco v nepořádku. oženil jsem se s milou ženou, mám tři skvělé děti a práci, která mně vyhovuje a je dobře placená. Přesto se cítím dost sám a toužím po hlubším lidském spojení.“
Pavel, 53 let

 

„V naší společnosti je osamělost něčím, co držíme pod pokličkou jako jakési tajemství,“ poznamenává Dr. Anne Peplau, profesorka sociální psychologie, která se zabývá tímto tématem již přes dvacet let.

„Osamělost je stigma, které snižuje společenskou prestiž. Je zde předpoklad, že pokud jste osamělí, můžete si za to sami. Jinak byste přece měli spoustu kamarádů, že ano...“ Doktorka Peplau došla ve svém výzkumu k závěru, že „v dané době se alespoň 10 % populace cítí osamělých“. Přestože je osamělost depresivní a bere nám radost ze života, je dobrou zprávou, že ji můžeme ovlivnit a dokonce překonat. Níže uvádíme osm způsobů, jak bojovat s osamělostí.

 

 1. Připomeňte si, že nejste jediní, kdo se cítí osamělí. Samota je stav, který jednou nebo vícekrát zažije téměř každý. Připomeňte si, že nejste jediní, kdo se cítí osamělí; že osamělost je součástí lidského bytí. Mnoho významných lidí zažilo tíživou bolest osamělosti. Velký skladatel Petr Čajkovskij napsal: „Jedině osamělé srdce může pocítit mou úzkost.“ Henry David Thoreau bědoval: „Udělalo by mi takovou radost, kdybych věděl, že se na mě přišel podívat můj přítel, a to přesto, že radost pociťuji jen zřídkakdy, pokud vůbec.“

 

 1. Čestně se nad sebou zamyslete. Pokud se váš okruh smysluplných přátelství zmenšil během posledních měsíců nebo let, zkuste se nad sebou zamyslet. Zeptejte se sami sebe, zda jste se nestali:

→ egocentričtí
Nejste příliš arogantní, nudní nebo jste se přestali zajímat o druhé, jejich život a činnost?
→ nevyvážení
Stal se z vás samotář, workoholik nebo sociálně vyloučený jedinec?
→ líní
Necháváte všechnu iniciativu na druhých a čekáte na jejich oslovení nebo pozvání?
→ kritičtí, odsuzující a rozzlobení
To všechno jsou nepřátelské emoce, které nutí lidi vyhýbat se vám.
→ úzkoprsí
Nejste příliš uzavřeni do vlastních pohledů na věc, přesvědčeni o vlastních názorech a o tom, že vaše vnímání je vždy správné?

Pokud se u vás objevují výše zmíněné rysy a vy jste si toho vědomi, začněte pracovat na tom, aby se dopad těchto negativních rysů minimalizoval a abyste se jich zbavili. Pokud je to nutné, najděte si odborného poradce, který vám s tím pomůže. Když budete pracovat na svém vnitřním životě, začnou se posilovat vaše vztahy ve společnosti.

 

 1. Využijte počítač. Jedna důchodkyně se svěřila: „Když můj manžel v padesáti zemřel, byla jsem zoufalá. Byla jsem osamělá vdova a přemýšlela jsem, co budu dělat se zbytkem svého života.“ Její syn trval na tom, že jí koupí počítač, a pak ji trpělivě učil, jak jej používat. „Možnost být on-line mi otevřela nový svět. Je fantastické komunikovat prostřednictvím e-mailu nebo skype se vzdálenými příbuznými nebo starými známými ještě ze školních let. Baví mě chatovat s dalšími uživateli internetové sítě a spřátelit se s lidmi po celém světě. Taky jsem začala psát a publikuji své články na webu,“ vysvětlovala.

 

 1. Pomozte někomu, kdo potřebuje pomoc. „Schopnost se o někoho starat je něčím, co dodá vašemu životu největší význam,“ napsal hudebník Pablo Casals. Ti, kdo dobrovolně věnují druhým svůj čas, žijí delší a šťastnější život. Každý z nás má v sobě touhu chovat se soucitně a laskavě, jen si ji mnohdy neuvědomujeme. Takové činy však člověku přinášejí naplnění, radost a pocit smysluplnosti. Navíc se tím posílí naše vlastní sebehodnota. Tím, že budete reagovat na potřeby druhých, dovolíte lásce vstoupit do vašeho života. Aleně bylo 31 let, když její manžel a 9letý syn zemřeli při automobilové nehodě. Zůstala sama se třemi dcerami, z nichž nejmladší měla teprve jeden rok. Dnes je jí sedmdesát, a když se dívá zpět na všechno to, co ji potkalo, říká: „Nejhorší je uzavřít se do své osamělosti. To, že jsem neztratila kontakt s druhými, bylo pro mě tou nejlepší terapií.“

Alena začala navštěvovat jako dobrovolnice Dětské zdravotní středisko, kde se věnovala dětem, které měly fibrózu. Také začala pracovat jako lektorka plavání dětí se speciálními potřebami. Její klienti mají mnohdy těžká postižení, jako je Downův syndrom, rozštěp páteře nebo mozková obrna. „Uvědomila jsem si, že nemohu změnit něco, co se změnit nedá. Ty děti budou vždycky hendikepované. Ale mohu jim pomoci, aby byly aspoň chvíli šťastné.“

 

 1. Začněte se více starat o sebe i o druhé. Důležitou součástí odvrácení osamělosti je péče. Nezanedbávejte se a zkuste se více starat i o druhé, o zvířata, o životní prostředí. Chraňte všechno živé kolem vás. Péče o cokoli, ať už jde o dům, zahradu, domácí zvířata nebo ostatní lidi, vás ochrání před zoufalstvím.

 

 1. Osvojte si zásadu „jako by se to už stalo“. Psycholog William James tvrdí, že pokud něčeho chcete dosáhnout, měli byste se chovat, jako byste to už měli. Snažte se chovat jako někdo, kdo vůbec není osamělý. Pozdravte druhé s úsměvem. Nasaďte přátelský, nadšený tón, když mluvíte s lidmi. Zůstaňte v kontaktu s ostatními a nebojte se používat telefon. Komunikujte s lidmi kdykoli a kdekoli. Rozhodněte se, že budete myslet, mluvit, jednat a žít, jako byste žádnou osamělostí netrpěli. Váš život tím získá tu kvalitu, po které jste toužili.

 

 1. Udělejte ze svých známých přátele. Každý z nás je obklopen spoustou známých – jsou to kolegové v práci, různí obchodníci a prodavači, se kterými jsme v pravidelném kontaktu, lidé, se kterými se setkáváme u sportovních akcí nebo akcí našich dětí, spolužáci ve škole. Tyto běžné kontakty jsou výbornými příležitostmi pro vznik nových přátelství. Jednoduše zkuste tyto své známé přizvat k různým akcím, které máte v plánu. Můžete například:
 • Navrhnout, že si společně zajdete na oběd nebo na večeři do blízké restaurace.
 • Nabídnout volný lístek na sportovní událost nebo film.
 • Pozvat vaše rodiny na návštěvu muzea nebo výstavy.
 • Seznámit se při pravidelném běhání, na cvičení nebo u jiných sportovních aktivit a společně v nich pokračovat.
 • Navštívit spolu farmářské trhy, veletrh, starožitnictví nebo autosalon.

 

 1. Prožívejte Boží přítomnost. Rozjímejte o kráse stvoření kolem vás i ve vás a o jejím Stvořiteli. Nebojte se s Ním v duchu rozmlouvat a prožívat Jeho milující přítomnost a porozumění.