Nová podpora imunity

Imunita (z latinského immunis – svobodný, nedotknutelný) je v širším významu schopnost organismu odolávat choroboplodnému vlivu mikroorganismů, cizorodých látek, buněk a fyzikálních vlivů.

Imunitní systém je po nervovém systému druhým nejsložitějším informačním a regulačním systémem v těle. Je vysoce interaktivní sám o sobě, jakož i se všemi ostatními systémy organismu, navzdory tomu, že nemá orgán centrální kontroly. Na obranných funkcích této „armády bez velitelského štábu“ se zúčastňují mnohé metabolické procesy a funkce, včetně stravování.

Tělo dnes obsahuje okolo 200 cizorodých syntetických látek, které musí vylučovat, protože jejich hromadění by znamenalo postupnou otravu. Mezi nimi jsou tak silné jedy jako DDT, dieldrin, dioxin, polycyklické bifenyly. Tyto látky, už v téměř nezměřitelně nízké koncentraci 1 : 1 miliardě, dokážou vyvolat poškození plodu a u laboratorních zvířat i rakovinu. Potraviny živočišného původu obsahují též bakterie, viry a parazity: salmonely, TBC bakterie, leukemické viry, viry hovězího AIDS, listerie, trichinely... To všechno jsou nepřátelé, které musí vaše tělo svojí udatnou armádou imunitního systému zdolat. Prohrává, když

  • nedostatek svých obranných buněk (makrofágů, lymfocytů…)
  • jsou tyto obranné buňky nadmíru vyčerpané a jejich „chování“ není fyziologické
  • je „agresorů“ nezvládnutelná přesila

 

Rýmu přežijete, ale…

... imunitní systém vás přece chrání i před mnohem vážnějšími onemocněními. Existuje přece rakovina. Existují vážné infekční choroby. A také AIDS. Nebezpečí smrtelné choroby AIDS, která pravděpodobně bude největší epidemií v historii lidstva, ještě více zvýrazňuje význam správně fungujícího imunitního systému. Víme, že hromadění toxických látek v organismu oslabuje obranný systém.

Víme také, že lidé, kteří mají oslabenou odolnost, častěji podléhají nemoci AIDS. Proto mnoho vědců chápe šíření této epidemie, přinejmenším zčásti, jako důsledek znečištění životního prostředí, potravinového řetězce, a tím oslabení lidského těla.

Imunitní systém vás chrání nejen před rýmou, ale i před rakovinou. Každý den ve vašem těle vzniká okolo tisíce rakovinných buněk, které je třeba rozpoznat, zachytit a zničit dříve, než se stihnou někam „schovat“ a spustit nekontrolovatelný proces bujení a utrpení. To zvládne jen imunitní systém, o který je dobře postaráno. Jak je na tom ten váš?

Všechny buňky a tkáně imunitního systému vyžadují komplexní péči: dostatek potřebných živin, fyzickou aktivitu, odpočinek, čisté srdce a hodně smíchu, ochranu před toxickými látkami a drogami, dost vody i slunce (D vitamín/hormon patří k velmi důležitým imunostimulačním faktorům).

 

Nové stimulátory imunitního systému

Betaglukány jsou látky, které jsou schopny – v dávkách, které se dají dosáhnout i běžnou stravou – aktivovat ve fagocytech (to jsou bílé krvinky schopné „pojídat“ bakterie a viry) tvorbu volných radikálů, kterými jsou bakterie a viry zabity, a podporovat tvorbu speciální regulační látky (cytokin), která zvyšuje schopnost fagocytů pohlcovat nádorové buňky. Proto se betaglukány úspěšně používají například v Japonsku a USA také při léčbě rakoviny.

Nejlepšími přírodními zdroji betaglukánů jsou ovesné vločky, pololoupaná rýže natural, zrna z ječmene a ječné kroupy, hlíva ústřičná a houby shitake, tebi droždí a Pangamin. Přírodní látka inozitol-fosfát je jedním z nejmodernějších prostředků na podporu imunity. Hraje významnou roli při kontrole dělení, diferencování a odumírání buněk a tím brání nádorovým změnám a podporuje odumírání rakovinných buněk. Dále má antioxidační účinky, snižuje cholesterol a triglyceridy v krvi a chrání při cukrovce nervový systém před poškozením.

Nejlepšími přírodními zdroji inozitolu jsou sója, hrách, fazole a jiné luštěniny, arašídy, vlašské ořechy, mandle, kukuřice, pšenice, ovesné vločky a jiné obilniny, sezam a slunečnicová semena.

 

Program 1–2–3–4–5–start! 

Zaručený návod, jak posílit vaši imunitu, najdete v tomto jednoduchém schématu. Každý den zařaďte do svého jídelníčku:

1 stroužek česneku

2 citrusy

3 jablka

4 lžíce ovesných vloček

5 ořechů

Start = šálek zeleniny

 

Převzato s laskavým svolením autora z jeho knihy Návod na přežití pro muže, vydala AKV, Bratislava.