Projekt rodina

Jste již pár let ženatý nebo vdaná? A jste ve vztahu šťastní? Pokud na tyto dvě otázky můžete odpovědět „ano“, pak patříte k mizivé menšině ve společnosti.


Není žádným tajemstvím, že se statisticky rozvádí každé druhé manželství a ti, co spolu zůstávají, nejsou vždy ve vztahu spokojení. A přidejme ještě fakt, že mnoho partnerů spolu žije bez sňatku. Jak říkají, nepotřebují papír na to, aby mohli založit rodinu. Tradiční hodnoty, které jsme vyznávali, berou za své. Co se to s námi děje? To, co ještě před čtyřiceti lety bylo alespoň na venkově nemyslitelné, je dnes běžné. A co víc, někteří jsou na to hrdí. Pomalu, ale jistě spějeme k tomu, že i vztah osob stejného pohlaví je dáván na stejnou úroveň jako tradiční rodina.

Jako by dnes klasická rodina s tatínkem a maminkou, kteří spolu zůstávají v dobrém i zlém, a to až do smrti, patřila spíše do oblasti pohádek. Dokonce se setkáme s psychology, kteří otevřeně tvrdí, že muž není uzpůsoben k tomu, aby celý život žil s jednou ženou. Rozpadlé, neúplné rodiny, domácí násilí, děti na útěku a naprosto chybějící vzory, to je dnešní realita. Dokonce se stává, že když už spolu dva dospělí lidé nemohou žít, dělají všechno pro to, aby jeden druhému co nejvíce ublížili. A jak to jde nejlépe? Přes děti. Ano, souhlasím, není to vždy a jsou rozvody, kdy se lidé domluví. Ale proč spolu nedokážeme žít celý život? Proč se díváme „k sousedovi do zahrádky“ a chceme po čase něco „lepšího“?

Když jsme sledovali vývoj v naší společnosti a také reálný život nás a našich kamarádů, řekli jsme si, že musíme natočit pořad, který může být podanou rukou pro ty, kteří o ni stojí. A tak vznikl PROJEKT RODINA, na kterém se podíleli lidé z křesťanské televize HopeTV. Oslovili jsme poradkyni v oblasti mezilidských vztahů a výchovy Mgr. Milenu Mikulkovou a vzniklo šestnáct dílů mapujících oblast zamilovanosti, chození, vztahů v rodině, mezi manželi, přes rozvod a porozvodovou komunikaci. Nešlo nám o to radit. Spíše nabídnout pohled, o kterém mnozí ani nevědí.

Kdybychom se dnes zeptali některého muže nebo ženy, jaké jsou jejich role, co se od nich očekává, domnívám se, že většina by řekla něco naprosto jiného, než zaznělo v našem pořadu. Zkuste sami zhodnotit, jak se nám pohled na rodinu povedl a zda tento projekt může být úspěšný. Najdete jej na www.projektrodina.cz. Na těchto stránkách je také kontakt na psycholožku či psychologa, který je připraven vám zdarma pomoci nasměrováním, radou nebo vám být přítelem na mailu, kterému není lhostejné, co prožíváte. Napište nám. Budeme vděční za vaše podněty.

 

Za tým HopeTV Jindřich Černohorský

redaktor, moderátor a duchovní