Proměň peníze na štěstí

Téma peněz je velmi citlivé. Je tomu tak proto, že naši rodiče nám vyjadřovali lásku také materiálně. Dávali nám dárky. Věnovali nám zážitky. Právě v situacích, kdy nebylo peněz nazbyt, se tím projevovala velkorysost: „Ty mi za to stojíš.“ Škudlení pak právě naopak vyvolává o lásce pochybnosti.

Ale peníze mohou samozřejmě získat také trpkou příchuť. Některé děti dostávají materiální věci jako náhradu za lásku. Místo dárku by raději trávily čas se svými rodiči.

V každém případě nás peníze nenechávají chladnými. Jakmile sami nějaké vyděláme, dostávají pro nás nový rozměr. V příjmu je obsažen náš čas a námaha, ale také nespravedlnost, frustrace či příkoří, které snášíme, abychom si svou práci udrželi. Za vydělanými penězi se tak skrývá kousek života, který jsme na jejich získání spotřebovali. Ty jen tak lehce nevyhodíme. Penězi tak můžeme vyjádřit lásku, protože je v nich část nás samotných.

Nehraje přitom žádnou roli, kdo z manželů je skutečně placený za svou práci. Samozřejmě i ti, kteří zůstávají s dětmi doma, mohou vnímat rodinný příjem jako něco, k čemu přispěli. Naštěstí to dnes chápe většina párů stejně. Někteří muži však považují svou práci za těžší nebo důležitější než výkon svých manželek v domácnosti. Dávají jí pak najevo, že nemá s příjmem nic společného a že by proto neměla určovat, na co se peníze použijí. Když se prosadí tento názor, nemůže pár v otázce peněz cítit soulad a spokojenost. Žena už nebude vnímat hodnotu své práce doma. Může se také méně ztotožňovat s prací svého manžela. Bude mít z „jeho“ příjmu smíšené pocity. Muž se oproti tomu bude cítit na výsluní, na které sám vystoupal: Jednou z něho je mecenáš, podruhé tyran a ani jedno z toho nevypadá moc dobře. Živitelé rodin tedy dojdou dál, když vnímají finanční příjem jako výsledek společné práce.

Příjem je citlivým tématem už jen proto, že peníze otevírají mnoho možností. Peníze můžeme směnit za mnoho věcí. „Kde je tvůj poklad, tam je i tvé srdce,“ řekl Ježíš, když hovořil o tom, jak zacházet s penězi. Naše pocity jdou za našimi penězi. Milujeme lidi a věci, za které vydáváme peníze. Vytváříme si k nim citovou vazbu.

 

Proměň peníze v lásku

Peníze nám také umožňují vyjádřit lásku tím, že dáme partnerovi nějaký dárek. Někdy to vůbec není snadné. Lidé jsou totiž různí. Někteří mají rádi praktické a užitečné věci, jiní osobní dárky, hezky zabalené, další si přejí drahé a velké dary a někteří by nejraději něco laciného. Charakteristika různých typů vás snad přivede na dobrý nápad:

Nejdříve tu máme typ „Ukaž-mi-svou-lásku!“ Lidé tohoto typu touží po malých pozornostech, které jim dovolí cítit partnerovu lásku: mohou jimi být květina, překvapení z nákupu, pohlednice s milými slovy. Jde jim především o malé, láskyplné nápady než o velké investice.

Ty naopak vyžaduje typ „Dokaž-mi-že-za-to-stojím!“ Tento přístup k penězům je pro některé lidi nutným důkazem lásky. Takový mimořádný dar jde často za hranice toho, co by si člověk mohl normálně dovolit. Člověk by to udělal jen pro někoho, koho skutečně miluje. I když se to stane jen dvakrát až třikrát za život, prozáří vzpomínka na přepychové dary dlouhá léta.

Pro typ „Milovník-slevových-akcí“ je to ovšem děsivá představa. Šetrným lidem je potřeba věnovat s darem i dobré svědomí: bezvadná 2. jakost, nepoužité z druhé ruky, výprodej z krachujícího obchodu. Dárci jsou v tomto případě spíše lovci než sběrači. Jsou na lovu, dlouho čekají na vhodný moment, aby kořist ulovili jako první. Šetrným lidem občas pomůže, když je dárek užitečný.

Tím jsou si podobní s typem „Pracovní-prostředek“. Lidé tohoto zaměření milují věci, které zkrášlují a zefektivňují jejich práci: kvalitní pouzdro na psací potřeby, promyšlený diář, software na diktování.

Největší výzvou je asi typ „Rozuměj-mi-beze-slov“. Láska pro ně znamená uhodnout přání toho druhého. Už ten, kdo partnerovi nahradí ztracený nebo poškozený předmět, ukazuje tím láskyplnou pozornost. Kromě toho existují náhodné okamžiky, když partner nahlas uvažuje a vyjeví tak přání svého srdce. Některá přání ještě nejsou zralá, aby byla vyslovena, protože se ještě neprosadila proti námitkám a požadavkům všedního dne. Dárce tak tím, že přání uskuteční, daruje zároveň hluboký pocit, že obdarovanému rozumí.

 

Proměň peníze na zážitky

Z výzkumů štěstí víme, že zážitky vyvolávají zpravidla větší pocit štěstí než majetek. Mnoho zážitků nestojí nic, například procházka v parku. Často ale zážitky vyžadují malou investici: náklady na benzín na výlet, vstupenky do kina, na koncert nebo do divadla, vstupné do zábavních parků nebo muzeí, snídaně v bufetu. Zamilovaní je investují zcela samozřejmě, i když při škole nebo při studiu musejí s penězi zacházet uvážlivě.

Sezdané páry zde šetří mnohem častěji. Vybavení společného hnízdečka či stavba domu dávají manželům pocit, že by měli své peníze investovat do něčeho trvalejšího. S tím, co stojí jeden denní výlet, by se daly koneckonců zaplatit nové závěsy místo těch, které si dovezli ze starého bytu a které byly určeny jen jako provizorium.

Je proto důležité, aby každá oblast měla svůj rozpočet: jak vybavení domova, tak i hezké zážitky. I když zážitky rychle uběhnou, rozhodně nejsou prchavé. Vyzkoušejte si to sami: Vzpomeňte si na své dětství. Co máte v živější paměti – krásné zážitky, nebo hračku? Krásné zážitky lidi spojují a přispívají ke společnému štěstí.

 

Proměň peníze ve smysl

Také láska k bližním a sociální zapojení posilují lásku. Tato spojitost byla doložena i psychologickými studiemi. Pár, který se dělí o peníze s ostatními, prožívá společný smysluplný skutek. Tyto zkušenosti mají vysoký potenciál štěstí.

Ovšem nestačí jen dobrá vůle. Svět sociální pomoci je plný rozčarování. Když má někdo málo peněz, neznamená to, že dokáže správně vyjít i s finanční podporou. Kdo dokáže nadchnout a získat peníze, nemusí mít zákonitě schopnost druhým trvale pomáhat. Stoprocentní jistota, že naše peníze budou smysluplně využity, samozřejmě neexistuje nikde, ani u pomáhání. Následující doporučení mohou z největší pravděpodobností dopomoci tomu, abyste měli s dáváním dobrou zkušenost.

V soukromé oblasti je finanční výpomoc problematická, protože se při ní komplikovaně protínají osobní vztahy dávajícího a přijímajícího. To by měl člověk velmi důkladně zvážit. Pokud vypomůžeme někomu známému a on v dalších letech bude s penězi nakládat nerozvážně, bude nás to zlobit. U sociálních projektů by měly mít zodpovědné osoby zkušenosti a schopnost prostředky účinně použít. Také u potřebných lidí je nutné počítat s jejich nedostatky a v jednotlivých případech také s podvody či se zneužitím pomoci. Mezi mnoha strastmi, které na lidi přicházejí, jsou některé, které se nás obzvláště dotýkají: nemoc, samota, ztráta smyslu života, chudoba, násilí, beznaděj, nespravedlnost, vyčlenění ze společnosti, nesvoboda. To, co se dotýká našeho srdce, má co do činění s naší individuální životní historií. Partneři, kteří v této oblasti objeví soulad, najdou smysluplné zkušenosti, které je budou velmi silně spojovat.

Schopnost rozdělit se o peníze brání tomu, abychom se srovnávali s těmi, kteří mají víc. Pár je pak vděčný za to, co má. Dá jim to společnou lásku k druhým, a tím také štěstí, které je srovnatelné s rodičovstvím.

 

Kde můžete ušetřit

Kdo chce přeměňovat peníze na štěstí, musí se také naučit, jak se zříci nepotřebných věcí. Mnoho výdajů vychází z nesprávného předpokladu, který nám vnutila reklama. Další výdaje způsobuje tento začarovaný kruh: V našem všedním životě prožíváme velmi málo štěstí nebo jsme příliš vystresovaní na to, abychom si štěstí užili. Pak sáhneme po náhražkách, aby nás uspokojily. Můžeme proto mnohdy i výrazně ušetřit v těchto oblastech:

Strava. V západní společnosti znamená zdravé stravování především jedno – nejíst nezdravé věci. Těch pár produktů, které potřebujeme pro naše zdraví, nestojí moc: čerstvé ovoce a zelenina z regionu, oleje, trocha ryb a pár dalších potravin. Mnoho dalších nejrůznějších doplňků stravy těží z pověrčivosti neznalých kupujících.

Konzum. Dřív než půjdete k pokladně, roztřiďte si v nákupním vozíku věci do tří kategorií: na nutné potraviny, dále na produkty, které vám opravdu udělají radost, a nakonec na náhražky štěstí. Zjistíte, že produkty poslední kategorie tvoří podstatnou většinu.

Praktická zařízení. I tady funguje začarovaný kruh: Svůj život jsme zaplnili tolika věcmi, že se nám nedostává času. Pomáhají nám proto praktičtí pomocníci v kuchyni, stroje a nástroje, které nám šetří čas. Kdo si však život nezaplní činnostmi, může se dost dobře obejít i bez těchto vymožeností. Pohodoví lidé se obejdou, když to musí být, bez stroje na ořezání ananasu nebo bez vysavače do auta.

Zábavní elektronika. Playstationy, HD televizory, mnoho aplikací na chytrých telefonech či tablety jen pramálo přispívají ke štěstí. Samozřejmě že to vše dělá radost, ale k životnímu štěstí a lásce elektronické novinky opravdu nepotřebujeme.

Vzhled. Cítit se hezky a umět se zkrášlit – obojí se vyplatí. Často ale nejde o atraktivitu, nýbrž o strach, jak se na mě budou dívat ostatní. K tomu, aby byl člověk krásný, potřebuje jen pár bot. Avšak tomu, kdo potřebuje dokonalý vzhled, bude málo i dvacet párů bot. Existuje jednoduše příliš mnoho příležitostí a kombinací šatů, které nutně vyžadují právě ty boty, které ještě nemáte. Pokud se však oprostíme od falešného dojmu dokonalosti, zjistíme, že některé věci prostě nepotřebujeme.

Žijeme ve společnosti, která své konzumní zvyky nezaměřuje na výzkum štěstí a už vůbec ne na párovou psychologii. Proto budou muset některé páry udělat ústupky, aby nezůstaly v izolaci. I tak ale existuje mnoho možností, jak ušetřit. Pak vám zůstane dost peněz, které můžete proměnit ve štěstí.

 

Autor pracuje jako psychoterapeut z vlastní praxí v Heidelbergu převzato z časopisu Family.