Úchvatní ptáci

Ptáci patří k těm nejúchvatnějším tvorům na zemi. Obdivujeme jejich nádherné barvy, zaoblené tvary a schopnost létat s neobyčejným půvabem a lehkostí.

Celá staletí se člověk snažil napodobit ptačí let. Ale až teprve ve dvacátém století se zdařil první pilotovaný let. Dodnes se člověk nechává inspirovat a poučit ze zázračného designu ptáků, aby zdokonalil aerodynamiku svých letadel. Přemýšlejme nyní o některých rysech Božího konstrukčního umění.

 

Kosti a peří umožňují létání

Ptačí kosti jsou velmi lehké a prakticky duté. Uvnitř jsou zpevněny trámečkovými vzpěrami a proloženy vzdušnými váčky. Tyto lehké kosti jsou navrženy pro potřeby letu tak efektivně, že samotné peří ptáka váží obvykle více než celá jeho kostra!

Dokonce i jeho zobák je navržen tak, aby nezatěžoval více, než je třeba – tvoří ho lehká rohovina, nikoli těžká kost. Ptáci mají také dvě silné skupiny prsních svalů – velké svaly, které řídí pohyby křídel směrem dolů, a menší svaly, které řídí jejich opětovné zvedání. A pouze ptáci byli stvořeni s peřím.

Peří chrání ptáka před slunečním žárem, ochraňuje ho před chladem a nepropouští vodu. Povrch křídel a ocasu tvoří potřebnou vztlakovou plochu, bez které by let nebyl možný. Každé pírko je napojeno na nerv a řízeno miniaturním svalem. Tato přesná nervo-svalová kontrola peří pomáhá ptákům udržovat ve vzduchu rovnováhu, měnit směr letu a přibrzdit, když se připravují na přistání.

„Ptáci jsou naprosto úžasní tvorové. Jsou dobře známí hlavně pro své peří, které je bez nadsázky mistrovským dílem a dokonalým spojením pevnosti a lehkosti. Pera mají miniaturní systém ostnů, větví a paprsků s háčky – podobně jako suchý zip – a mohou tak mezi sebou ‚zazipovat‘ malá pírka odstávající od hlavního ostnu. Během promašťování si pak ptáci mohou jednotlivá pírka spojit nebo rozdělit pomocí zobáku. Každé pírko na křídle má mírně odlišnou velikost i tvar, které se přesně doplňují s velikostí a tvarem všech ostatních pírek.

Neexistuje žádný způsob, jakým by se peří nebo dokonce celé křídlo mohlo postupně vyvinout jen ‚působením‘ času a náhody. Peří je mistrovským dílem a jedním ze zázraků Božího stvoření,“ říká doktor Gary Parker – biolog, autor knihy Creation: Facts of Life.

Funkčnost tělesné stavby ptáka není důsledkem přizpůsobování a postupného vývoje, ale promyšleného konstrukčního plánu. Navíc v přírodě existuje mnoho zcela rozdílných technik letu: jinak létá motýl, včela, vážka, netopýr, kolibřík či orel. Mají odlišnou konstrukci s různým počtem křídel a specifickou anatomií, potřebují jinou rychlost mávání a jejich křídla jsou vytvořena z různých typů tkání (kůže, blána, peří). Přesto však ve všech případech perfektně plní požadovanou funkci – aby daný tvor mohl létat.

 

Jedinečný způsob dýchání

Dalším nezbytným prvkem pro to, aby pták mohl létat, jsou vzdušné vaky uložené mezi vnitřními orgány. Tyto vzdušné vaky jsou propojeny s plícemi a během letu jimi proudí nasávaný vzduch. Toto funkční uspořádání poskytuje životně důležitý kyslík všem tělesným tkáním ptačího těla, zatímco se s příznačnou lehkostí vznáší ve vzduchu.

„Ptáci jsou naprosto úžasní tvorové. Jejich jedinečný dýchací aparát nenalezneme u žádného jiného tvora. Plíce ptáků jsou tvořeny speciálním dvojitým systémem, ve kterém okysličený vzduch prochází plícemi jak při nádechu, tak při výdechu. Vzduch prochází tělem ptáka podobně, jako je tomu u měchů na rozdmýchávání ohně. Tyto speciální vzdušné vaky jsou sevřené mezi svaly, takže když pták letí nebo se prochází, vzduch se pohybuje dovnitř a ven podobně jako uvnitř měchu. Proto se jejich hrudní dutiny při dýchání nemění. Představte si, že byste viděli ptáka, který právě přistál po letu delším než tisíc kilometrů a ve chvíli, kdy dosedne na zem, by se jeho hrudník nafukoval a smršťoval, jako kdyby lapal po dechu. Ve skutečnosti je jeho hrudník nehybný jako kámen, bez ohledu na to, jak usilovně letěl. Tento způsob dýchání je zcela jedinečný. Jak nádherným Božím stvořením jsou ptáci,“ říká David Menton, Ph.D., biolog a vědecký pracovník, Answers in Genesis.

Všechny tyto technologické zázraky nezbytné pro efektivní let ptáků svědčí o dokonalé Boží předvídavosti a smyslu pro ty nejjemnější detaily.

 

Stěhování

Dalším divem ptačí říše je schopnost ptáků stěhovat se na obrovské vzdálenosti. Například arktický Rybák dlouhoocasý překonává každoročně bez zastavení vzdálenost z oblastí blízko severního pólu až dolů na jih k hranicím jižního pólu a zpět.

Takové vzdálenosti mohou dnes lidé překonávat například s pomocí letadla. Možná jste už někdy nahlédli do pilotní kabiny dopravního letadla – a viděli všechny ty vypínače, ciferníky, páčky a kontrolky. A teď si ještě představte pozemní službu, která informuje pilota o tom, kam, respektive kudy letí. Veškerá tato technologie je ukryta v jedné malinké části ptačího mozku.

Proto příště, až vám někdo řekne, že máte ptačí mozek, odpovězte: „Ó vážně? Děkuji!“

 

Nezastupitelnost ptáků

Bůh obdařil každý druh ptáka jedinečnými schopnostmi, které potřebuje ke splnění svého životního poslání. Jedni pomáhají tak, že regulují množství hmyzu, jiní zase likvidují zdechliny. Čeleď pěnkavovitých je zase významná tím, že požírá semínka různých druhů plevele. Jespák pročesává pláže. Vodní ptactvo udržuje v rovnováze stavy ryb; volavka zase množství žab a hadů.

Se svým půvabným vzhledem, úžasnými aerodynamickými schopnostmi a mnoha praktickými funkcemi je každý pták svědectvím Boží moudrosti a lásky.

Jestliže Bůh takto podivuhodně pečuje o nebeské ptactvo, jaký záměr má pak s námi lidmi, když nás ujišťuje o tom, že máme „mnohem větší cenu než mnoho vrabců“ (Matouš 10,31)!

 

Život – náhoda, nebo záměr?

více na www.maranatha.cz