Dobroběžka

Cestovatel Marek Jelínek zdolává 9 000 km dlouhou cestu Asií na koloběžce. Jede ve prospěch bangladéšských dětí, aby mohly chodit do školy.
 A protože je nejen cestovatel, ale i dobro-druh
 a jede pro dobrou věc, jmenuje se jeho koloběžka Dobroběžka.

Na cestu se Marek vydal začátkem dubna z indického Nového Dillí. Projel rozmanitě krásnou a horkou Indií (teploty dosahovaly až 40 °C), navštívil Nepál a nezalekl se ani himálajských Annapurn. Po dramatickém boji o víza na hranicích Bangladéše navštívil školy, na kterých čeští dárci humanitární organizace ADRA podporují 1 160 dětí. V hlavním městě Dháce byl hostem v centru Čalantika, kde se denně vzdělává 80 dětí, a jejich rodičů z nedalekého stejnojmenného slumu. Odtud, kvůli uprchlické krizi na hranicích s Barmou, pokračuje letecky do Thajska. Zde však jeho cesta nekončí. Kam až dojede? Necháme se překvapit.

 

Nový rozměr cestování

Marek už jako kluk rád cestoval – s rodiči do Ruska, s hokejovým týmem a hudebním orchestrem napříč Evropou. Sám říká: „Cestování je součást mého života. Na cestách jsem po celý svůj život.“ Postupem času se Markovi jako ideální dopravní prostředek osvědčila koloběžka. Nepotřebuje palivo ani velkou údržbu a na cestách otevírá dveře i srdce lidí. Kontakt s nimi je pak mnohem snadnější, vřelejší a také zábavnější.

Markovým snem je objet na koloběžce celý svět. „Když už jsem se na Zemi narodil, chtěl bych její kultury osobně poznat,“ říká s úsměvem na tváři. A zatím se mu jeho sen naplňovat daří. Loni pokořil na koloběžce 9 000 km Latinskou Amerikou, letos zdolává Asii a příští rok by chtěl do Afriky.


V letošním roce získalo Markovo cestovatelské úsilí nový, charitativní rozměr. Ve spolupráci s humanitární organizací ADRA se z koloběžky stala Dobroběžka a vznikla nová webová stránka www.dobrobezka.cz na podporu vzdělávacích projektů v Bangladéši. Markova cesta tak má za cíl upozornit na nedostupnost vzdělání v turisticky oblíbených destinacích jihovýchodní Asie (mnoho zemí tohoto regionu je zasaženo extrémní chudobou) a pomoci bangladéšským školákům získat kvalitní vzdělání.


ADRA Česká republika pomáhá v Bangladéši již od roku 1999. V programu adopce bangladéšských dětí na dálku BanglaKids podporuje děti na vesnických a internátních školách. Slumové vzdělávací centrum Čalantika otevřela ADRA v roce 2013. Společně s dárci zajistila vzdělávání už více než 6 500 dětem.

 

Dobroběžka dává dětem šanci chodit do školy

Podpořit charitativní expedici Dobroběžka a darovat tak vzdělání dalším dětem můžete na stránce www.dobrobezka.cz. Dále zde můžete sledovat celou expedici. Na interaktivní mapě je díky GPS zařízení vidět Markova aktuální poloha i ujetá trasa. Můžete si přečíst jeho zápisky a prohlédnout dechberoucí fotografie a videa z různých míst, která navštívil, včetně záběrů z dronu.

Kromě Indie, Nepálu a Bangladéše projede Marek také Thajsko, Laos, Vietnam, Kambodžu a Malajsii. Návrat je plánován na konec roku 2018, a pokud vše proběhne podle plánu, vydá se na zpáteční let ze Singapuru. Přípravy na expedici začaly již v prosinci loňského roku, kdy zároveň proběhly poslední přednášky o předchozí cestě po Latinské Americe. Ve volných chvílích Marek sledoval dokumenty, cestopisy a zpravodajství a zjišťoval si informace o jednotlivých zemích. Hodně práce zabralo také zařizování veškerých víz a plánování trasy. Navíc trénoval na koloběžce, a to až desítky kilometrů denně. Během expedice totiž denně ujede 70 až 80 kilometrů.

 

Dobroběžka otevírá srdce lidí. Pomůžete i vy?

V rámci kampaně probíhá soutěž o ceny, do které je zařazen každý, kdo se rozhodne Markovu výzvu přijmout a přispět na vzdělání dětí v Bangladéši. Hlavní výhrou je dětská koloběžka Wzoom New od Generálního partnera expedice Yedoo. Za českou značkou koloběžek a odrážedel Yedoo stojí lidé, kteří podlehli, stejně jako Marek, kouzlu jízdy na dvou kolech bez pedálů. Další ceny věnovali partneři projektu, jako jsou Rejoice, Botas, Nakladatelství Portál anebo výrobce přírodní náhradní stravy AnaPur.

Přijměte Markovu výzvu a podpořte jej a jeho dobroběžku v cestě za získáním prostředků na vzdělání pro bangladéšské děti. Dáte tak dětem slumu šanci na lepší budoucnost. Každý příspěvek se počítá.

Sledujte Markovo dobrodružství živě na webové stránce www.dobrobezka.cz! Každý kilometr, na který on-line přispějete, pomůže získat vzdělání a tím lepší budoucnost bangladéšským dětem v programech BanglaKids a Čalantika.

 

Indie, Váránasí, duben 2018

„Slyším zvonky, hlasité chorály, zpívání, šplouchání vody. Je přesně 4:40 ráno a já se ocitám na jednom z ghátů tady ve Váránasí. Je tady tolik lidí! Probíhá ceremonie na uvítání nového dne. Město pulzuje spiritualitou a energií všeobecně. Lidé jsou veselí a provádějí svůj každodenní rituál koupání v Ganze. Je fascinující pozorovat ten ruch a být toho součástí. Tolik vůní! Tohle město prostě nikdy nespí. Není divu, že jej hinduisté a buddhisté prohlašují za svaté město. Zaplavuje mne radost, že těch 918 kilometrů sem z Dillí na koloběžce nebylo jen tak. Chvílemi mám pocit, že se tu od starověku nic nezměnilo. A kdybych nepostřehl, že 300 metrů za rohem je krámek s mobilními službami, tak bych tomu fakt věřil. Vždycky jsem si přál tady jednou být, zažít tu atmosféru na vlastní kůži. Nikdy mě nenapadlo, že tu jednou na sebe budu poutat pozornost se svou červenou koloběžkou.“

 

Nepál, Annapurna, květen 2018

„Najednou sedíte na dřevěném špalku před buddhistickým klášterem a před vámi Annapurna 2 (7 937 m) a je to neuvěřitelně obrovské. A pro mě zázrak, že jsem se vydrápal až sem do 3 200 metrů na Dobroběžce. Tohle byl přesně ten důvod, proč jsem se rozhodl jet sem do Himálaje, i když je to obrovská dřina, je to už o vůli. Přijíždím do téhle vesnice a i šerpové tady kroutí hlavou, na čem jsem se to sem dokodrcal. Říkají mi, že to není možné. Ale je! Právě jsem dorazil do Manangu, mé cílové stanice tady v Himálaji, dál už to pro mě a Dobroběžku není možné. Jsem uprostřed těch hor, které jsem viděl z dálky v Pokhaře, mám je přímo před sebou a splnil se mi sen.“

 

Bangladéš, slum čalantika, červen 2018

„Vždycky jsem si říkal, jak ti lidé můžou vůbec v těch slumech žít. Na okraji společnosti. Pokaždé jsem nad tím přemýšlel, když jsem viděl nějaký dokument v televizi, a taky jsem si říkal, že bych to rád na vlastní oči viděl, abych si na to udělal svůj názor. Pohybuji se mezi místnostmi, které jsou stlučené z plechu a do kterých žhne odpolední slunce. Když se dozvídám a následně vidím, jak v jedné místnosti žije čtyřčlenná rodina, tak to docela koukám a vracejí se mi vzpomínky z Jižní Ameriky, protože něco podobného už jsem viděl v Amazonii v Iquitosu na Amazonce. Pokud ještě někdo říká, jak se máme špatně, doporučuji návštěvu jednoho ze slumů, vlastně doporučuji celý Bangladéš. Ale vážení, ona to není zas tak velká katastrofa. A víte proč? Protože ti lidé se stále tak nějak zázračně a za každé situace smějí.“

 

Bangladéš, škola tongi, červen 2018

„Neminul jsem ani slumovou školu v Tongi nedaleko Dháky. Tam poznávám malou holku jménem Sonali. Sympatická a hodně aktivní, chytrá. Rodiče jsou nezvěstní, a tak vyrůstá v jiné rodině, která jí zčásti poskytuje ve slumu azyl. Ona může aspoň studovat, protože díky projektu se našli lidé, kteří jí platí školné a stravu. Má to holka štěstí.“

 

Dobroběžka – koloběžka, která pomáhá dětem www.dobrobezka.cz

Marek Jelínek – cestovatel a dobrodruh

BanglaKids – adopce bangladéšských dětí na dálku

Čalantika – slumové vzdělávací centrum

Markova dobrodružství on-line

Nákup kilometrů = dar vzdělání bangladéšským dětem